Do dysputy na temat ułatwień w egzaminie maturalnym z języka i literatury litewskiej dla mniejszości narodowych włączyli się litewscy nauczyciele. „To dyskryminacja Litwinów, którzy będą musieli pracować ciężej, aby uzyskać taką samą ocenę” – argumentują.
Ministerstwo Edukacji i Nauki Litwy zakłada, że przedstawiciele mniejszości narodowych będą mogli na egzaminie maturalnym z języka litewskiego wybrać nie z trzech, a z siedmiu autorów, których twórczość opiszą w eseju. Ponadto maturzyści ze szkół mniejszości narodowych na egzaminie państwowym będą pisali esej składający się z 400 słów (było 500). Nie będą natomiast zmienione gramatyczne i stylistyczne kryteria oceny.
„W stosunku do Litwinów jest to niesprawiedliwe. Dyskryminacja Litwinóe jest coraz większa” – twierdzą przedstawiciele Związku Nauczycieli Języka i Literatury Litewskiej.
Dotychczas egzamin z języka i literatury litewskiej był inny dla mniejszości narodowych, inny dla Litwinów. W 2012 roku litewski Sejm znowelizował ustawę oświatową, która ma wejść w życie w 2013 roku. Zakłada ujednolicenie egzaminu z języka litewskiego dla maturzystów szkół litewskich i szkół mniejszości narodowych. Przeciwko zapisom ustawy protestują litewscy Polacy, dla których, co oczywiste na ziemiach, które należały do Polski, litewski jest językiem wyuczonym, a nie ojczystym.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!