Miliard dolarów na Trójmorze to dużo z punktu widzenia pojedynczych projektów Polski oraz innych krajów, a mniej w kontekście przedsięwzięć transgranicznych najważniejszych dla tej inicjatywy – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor BiznesAlert.pl.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo obiecał krajom Trójmorza, w tym Polsce, miliard dolarów wsparcia na projekty energetyczne. Polska liczy na te środki. Pompeo mówił o wsparciu rozwoju sektora prywatnego. Prywatne firmy amerykańskie zaangażowane w krajach Trójmorza działają w sektorze gazowym (dostawy LNG do Polski), jądrowym (wymiana paliwa rosyjskiego na amerykańskie), energetycznym (elektrownie konwencjonalne) i odnawialnym (turbiny wiatrowe).
Miliard dolarów, czyli, niecałe cztery miliardy złotych, można spożytkować na przykład na jedną z dziesięciu rat budowy polskiej elektrowni jądrowej przy optymistycznym założeniu, że blok będzie kosztował 40 mld złotych. Teoretycznie można zinterpretować to przedsięwzięcie w kontekście regionalnym, jako alternatywne źródło energii dla krajów bałtyckich i włączyć Amerykanów w model finansowania rzekomo już opracowany przez rząd polski. Można także użyć pieniędzy z USA do wsparcia projektów o znaczeniu transgranicznym dla państw Trójmorza, które zostało wsparte przez: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Wśród takich projektów można wymienić na przykład terminal LNG w Chorwacji wart około 234 mln euro, a więc jedną czwartą środków przekazanych przez Amerykanów, która zwróciłaby się im potem w kontraktach na dostawy LNG przez wyspę Krk do regionu. Można także rozważyć wsparcie projektów Polski i krajów bałtyckich, w tym budowy hubu energetycznego z wykorzystaniem projektów offshore na polskim Bałtyku, biorąc pod uwagę możliwość zaangażowania firm amerykańskich.
W obliczu niemrawego zainteresowania inicjatywą Trójmorza z punktu widzenia polityki zagranicznej, środki amerykańskie mogą przyciągnąć uwagę ekonomiczną, szczególnie wobec planów zmniejszenia dofinansowania projektów infrastrukturalnych w nowym budżecie unijnym.
(…)
Cały komentarz tutaj.
fot. U.S. Department of State
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!