Od maczanki po uchę – czyli zupy
Chyba jednym z najbardziej emblematycznych potraw kuchni białoruskiej jest maczanka, w zasadzie nie zupa, ale rodzaj gęstego sosu podawanego do draników – czyli naszych swojskich placków ziemniaczanych. Praktycznie każda gospodyni i restauracja ma swój „patent” na ową pożywną potrawę, dlatego możemy trafić na zawiesistą polewkę, ale też na przejrzystą luźną zupę z licznymi kawałkami mięsa. Maczanka składa się z bulionu lub wody, mąki, cebuli, śmietany i wieprzowiny.
Drugą z zup jest bez wątpienia barszcz – czerwony, ale może przede wszystkim zabielany śmietaną kwaśny żur. Z potraw doskonale znanych nad Wisłą na Białorusi spotkamy bez problemu rosół, krupnik i chłodnik.
Wpływ kuchni rosyjskiej uwidacznia się chociażby pod postacią zupy rybnej czyli tzw. uchy. Jej istotą jest bulion, który powstaje z różnych gatunków ryb słodkowodnych.
Babka ziemniaczana oraz ziemniaczane placki
W Białoruskiej kuchni po prostu rządzi ziemniak i właśnie potrawy z tej bulwy są tu najpopularniejsze; znawcy twierdzą, że znaleźć tu można nawet kilka tysięcy takich kulinarnych przepisów!
Każdego też zapewne zaskoczy duża popularność ryb na tutejszych stołach, ale to liczne i nadal czyste rzeki oraz jeziora sprawiają, iż płoć, okoń czy szczupak dyskwalifikuje w kuchni niezmiennie drogą wołowinę.
W daniach głównych prym wiodą oczywiście kartofle, ale również kasza i wszelkiego rodzaju kluski. Za jedno z najpopularniejszych dań uważa się wspomniane draniki czyli placki ziemniaczane, które podaje się z ową maczanką lub ze śmietaną, a rzadziej z mięsem. Nie istnieją natomiast – tak w Polsce popularne – placki ziemniaczane posypane cukrem.
Draniki tak bardzo wrosły w krajobraz białoruskiej kuchni, że znajdziemy je również na tutejszych pocztówkach, koszulkach czy magnesach na lodówkę.
Jeśli kartofle to nie może zabraknąć takich potraw jak babka czy kiszka ziemniaczana. To pierwsze danie, składa się z zapiekanych, startych ziemniaków z cebulą, boczkiem i przyprawami. W drugim przypadku mamy do czynienia z jelitem wypełnionym masą z kartofli, boczku i przypraw (czasem też z dodatkiem mięsa).
Niezwykle popularne są pierogi; poza tymi w doskonale znanych nam odmianach, Białorusini uwielbiają słynne pielmieni czyli malutkie pierożki nadziewane wieprzowiną z dużą ilością czosnku. Pielmieni serwuje się gotowane, lub – rzadziej – pieczone.
Znakomicie smakuje pierekaczewnik – ciasto makaronowe układane warstwami z nadzieniem mięsnym, serowym lub jabłkowym, zawinięte na kształt półksiężyca; pożywane prosto z piekarnika zaraz po upieczeniu lub na zimno.
Popularne są także bliny, podawane ze śmietaną i… kawiorem! Na Białorusi bowiem znakomicie rozwija się hodowla norweskich pstrągów, zaś w sklepach dostępna jest zarówno ikra czerwona (ryby łososiowate) jak i czarna (ryby jesiotrowate).
Warto też zwrócić uwagę na znakomity kumpiak czyli wędlinę ze świńskiego udźca oraz niezwykle popularną soloną słoninę – sało.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!