W miejscach, w których białoruscy skazani odbywają wyroki pozbawienia wolności – więzienia, areszty, kolonie karne i ośrodki tzw. przymusowej trapii uzależnień przez pracę, stosuje się tortury i nagminnie łamie się prawa osadzonych – wynika z monitoringu przeprowadzonego przez Centrum Praw Człowieka „Wiasna”.
10 grudnia obrońca praw człowieka Paweł Sapiełko przedstawił główne konkluzje wynikające z raportu prowadzonego w latach 2013-14 przez CPC „Wiasna”.
Raport sporządzony został na podstawie analizy przepisów prawa dot. więziennictwa, badania dostępnych źródeł, wywiadów przeprowadzonych wśród więźniów, w tym byłych więźniów.
Jak powiedział Sapiełka, rezultatem monitoringu jest raport przedstawiający dane o aktualnej liczbie miejsc odosobnienia, samych osadzonych, warunkach przetrzymywania więźniów, oraz o naruszeniach prawa pracy osadzonych.
Podczas badania zwrócono szczególną uwagę na kwestię stosowania tortur i okrutnego, nieludzkiego traktowania w więzieniach. Przytoczono udokumentowane przykłady takiego traktowania i stwierdzono, że takie przypadki nie są nigdy wyjaśniane przez niezależne i bezstronne organy.
Raport zawiera również dane o stanie medycyny, przeanalizowane zostały przepisy prawa białoruskiego, które reguluje prawa do korespondencji, oraz prawo do odwoływania się skazanych do różnych instancji.
„Stwierdzono, że prawa więźniów bezzasadnie są ograniczane” – powiedział Sapiełka.
Prawnik podkreślił, że oprócz kolonii karnych i więzień na Białorusi, istnieje wiele instytucji, przetrzymywanie w których może być porównane do więzienia.
„Uważamy, że zakłady karne i inne miejsca zniewolenia powinny zostać wyprowadzone z systemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych”.
„Obrońcy praw człowieka są ograniczeni w zakresie swoich praw i metod, nie możemy samodzielnie niczego zmienić w systemie zamkniętych ośrodków, ale to co możemy zrobić, żeby poprawić sytuację więźniów, to upubliczniać różne fakty i zaproponować państwu podjęcie wysiłków w celu skorygowania naruszeń”- powiedział Sapiełka.
Na podstawie monitoringu, obrońcy praw człowieka proponują władzom: podjąć środki w celu zapobieżenia stosowania tortur i złego traktowania w miejscach odosobnienia; zapewnić prawo więźniów do pomocy prawnej; zrezygnować z ośrodków tzw. przymusowej trapii uzależnień przez pracę (terapia uzależnień nie jest w nich prowadzona, a osadzeni wykorzystywani są jako tania siła robocza); podjęcie środków zapobiegających dyskryminacji więźniów w pracy; systematycznie polepszać aż do akceptowalnego poziomu warunki przetrzymywania w więzieniach i aresztach; stwarzać warunki dla kontroli społecznej nad miejscami pozbawienia wolności.
Kresy24.pl/spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!