Rosyjski ambasador w Pyongyangu powiedział, że Korea Północna może wysłać budowniczych do „Donieckiej Republiki Ludowej” i „Donbaskiej Republiki Ludowej” (czyli rosyjskich stref okupacyjnych na wschodzie Ukrainy), by pomóc w ich, jak się wyraził. odbudowie.
Ambasador Aleksander Macegora zachwalał budowniczych z KRLD jako wysokowykwalifikowanych, ciężko pracujących i gotowych do pracy w najtrudniejszych warunkach.
Według ambasadora rosyjskie strefy okupacyjne, które Rosja i Korea Północna uważają za państwa, mają szerokie perspektywy współpracy bilateralnej z Koreą Północną.
– Nasi koreańscy partnerzy są bardzo zainteresowani w częściach zamiennych i sprzęcie tam produkowanym, w unowocześnianiu swojej bazy produkcyjnej – powiedział ambasador Rosji.
Korea Północna ma dostarczyć zatrzaski magnetyczne w zamian za dostawy węgla i zboża. Współpraca gospodarcza KRLD i rosyjskich stref okupacyjnych w Donbasie na razie ma więc odbywać się na zasadzie handlu wymiennego.
W zeszłym tygodniu totalitarna Korea Północna, sama założona w latach 40. przez Moskwę. uznała za państwa tak zwane „Doniecką Republikę Ludową” i „Ługańską Republikę Ludową”, czyli de facto rosyjskie strefy okupacyjne w Donbasie.
Korea Północna jest po Syrii i Rosji trzecim państwem, które uznał te twory za państwa.
Wtedy szef strefy okupacyjnej „Doniecka Republika Ludowa” Denis Puszylin napisał na portalu społecznościowym, że liczy na „owocną współpracę” i wzrost wymiany handlowej z Koreą Północną.
Korea Północna, nazywana Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, ogłosiła niepodległość w 1948 roku. Kontrolowana była w pełni przez rządzony wówczas przez tyrana Józefa Stalina ZSRS, stacjonowały tam wojska sowieckie. W 1950 roku Korea Północna, w porozumieniu z Moskwą, zaatakowała Koreę Południową rozpoczynając krwawą wojnę koreańską trwającą do 1953 roku, do śmierci Stalina. Koreę Południową wsparły militarnie USA i sojuisznicy (w ramach mandatu ONZ – rezolucja w tej sprawie przeszła przy nieobecności ZSRS, a Chiny reprezentował wtedy prawowity rząd Republiki Chińskiej, który przegrywał wojnę domową z komunistami i schronił się na Tajwanie). Koreę Połnocną wspierały komunistyczne Chiny (wysyłając tzw. ochotników), a ZSRS wspierało Koreę Północną bronią i „doradcami”. Wojna nie zakończyła się traktatem pokojowym, lecz obowiązującym do dziś rozejmem. Zdemitaryzowana linia rozgraniczenie przebiega wokół 38. równoleżnika.
Oprac. MaH, themoscowtimes.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!