W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie przeprowadziły serię nieudanych ofensyw w sektorach: Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Szachtarsk i Kupiańsk (wschodnia Ukraina) – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennej aktualizacji z linii frontu w dniu 1 września 2023 roku.
W sektorze Marijinka (obwód doniecki) rosyjska armia przeprowadziła nieudane działania ofensywne w rejonie Krasnohoriwki, podał ukraiński Sztab Generalny. Ołeksandropil, Hostre, Maryjinka, Nowomychajliwka i Kateryniwka ucierpiały w wyniku ostrzału rosyjskiej artylerii.
Według ukraińskiego Sztabu Generalnego w ciągu ostatniej doby doszło do około 31 starć bojowych między ukraińskimi obrońcami a inwazyjnymi wojskami rosyjskimi.
W ciągu 24 godzin rosyjska armia przeprowadziła cztery naloty rakietowe i 30 nalotów z powietrza. Oprócz nalotów rosyjskie wojska ostrzelały pozycje sił ukraińskich i obszary mieszkalne ukraińskich miast 32 razy, używając wielu wyrzutni rakiet i innych systemów artyleryjskich, podał Sztab Generalny. Rosyjskie ataki spowodowały ofiary cywilne, obrażenia i uszkodzenia budynków mieszkalnych i innej infrastruktury cywilnej.
Centrum Wywiadowcze Estońskich Sił Obronnych odnotowuje, że najważniejsze wydarzenia na froncie toczą się obecnie na obrzeżach Robotyne w obwodzie zaporoskim, na południe, od którego wojsko rosyjskie ledwo utrzymuje swoją pozycję. Estońskie wojsko zakłada, że Siłom Obronnym Ukrainy udało się przebić pozycje armii rosyjskiej na linii frontu; walki trwają z oddziałami pierwszej linii obrony w pobliżu Nowoprokopiwki i Werbowe. Jak donosi estoński wywiad, Rosjanie ledwo utrzymują się na pozycji.
1 września, około godziny 9:00 czasu ukraińskiego, Siły Zbrojne z powodzeniem zaatakowały rosyjskie magazyny logistyczne i amunicji w Dołomitnem w obwodzie donieckim. Informacje te przekazało Dowództwo Operacyjne Ukraińskich Sił Zbrojnych.
Rosja zabrała systemy przeciwlotnicze S-300 z leżących na Pacyfiku wysp, będących przedmiotem jej sporu z Japonią, być może chcąc użyć tej broni w wojnie przeciwko Ukrainie – ocenił japoński analityk Yu Koizumi na podstawie zdjęć satelitarnych.
Rosja stosuje coraz szerzej zakrojone środki dla zabezpieczenia Mostu Krymskiego, który jest kluczowy zarówno dla logistyki, jak i symboliki rosyjskiej okupacji ukraińskich terytoriów – przekazało w piątek 1 września brytyjskie Ministerstwo Obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Cieśnina Kerczeńska pozostaje wąskim gardłem wojskowego wsparcia logistycznego dla sił rosyjskich na okupowanych obszarach obwodów chersońskiego i zaporoskiego, a w jej przekraczaniu Rosja jest w dużym stopniu zależna od Mostu Krymskiego i promów.
RES na podst. Ukrinform; MoD
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!