Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Fundacja Ośrodka KARTA ogłaszają otwarty konkurs literacki pod hasłem „My po 24 lutego 2022 – Ми після 24 лютого 2022”, którego celem jest pozyskanie wartościowych dzieł literackich poświęconych zdarzeniom społecznych, jakie przytrafiły się Polakom, Ukraińcom i przedstawicielom innych narodowości, po ataku Rosji na Ukrainę.
Organizatorom konkursu chodzi o utwory oryginalne, wcześniej niepublikowane i nierozpowszechniane, zależy na pracach, dla których impulsem jest rzeczywiste, nowe doświadczenie: wywołane wojną, konfrontacją z nieznanymi wcześniej ludźmi oraz wzajemnym, wymuszonym przez sytuację spotkaniem narodów – polskiego, ukraińskiego, ale też innych.
Jak informują organizatorzy:
„Wojna za wschodnią granicą Polski spowodowała potężny wstrząs we wszystkich obszarach życia społecznego narodów Polski i Ukrainy. Chcemy zainspirować powstanie tekstów literackich, które uchwyciłyby nieco inny obraz tych czasów, niż mogą to zrobić reportaże i relacje publicystyczne. Liczymy na udział takich osób, które – jako ofiary wojny albo jako funkcjonariusze lub wolontariusze pomagający uciekinierom lub świadkowie takich wydarzeń – przeżyły coś szczególnego, czym pragną się podzielić z innymi i mają potrzebę nadania temu formy artystycznej.
Nie zależy nam ani na apoteozie, ani na potępianiu nikogo, a jedynie na uzyskaniu autentycznych świadectw i zapisów doświadczeń i emocji, ujętych w konwencji literackiej. Szukamy kropel wody, w których odbije się obraz tego, co się wydarzyło i co powinno zostać natychmiast zachowane, w przeciwnym wypadku może zniknąć bezpowrotnie”.
Prace konkursowe w formie wybranej przez twórców (np.: opowiadanie, mikrodramat, narracja epistolarna), liczące nie więcej niż 20 000 znaków (nie więcej niż 11 stron znormalizowanego maszynopisu), w językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim, białoruskim i angielskim, można nadsyłać online do 30 listopada 2022 roku na adres:
ko*****@ka***.pl
.
Równocześnie organizatorzy informują, iż planują wydanie drukiem nagrodzonych i wyróżnionych prac, a także upowszechnianie ich w możliwie najszerszy sposób (publiczne czytania, realizacje sceniczne i filmowe, tłumaczenie na inne języki itp.).
Prace oceniać będzie jury złożone z przedstawicieli Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Fundacji Ośrodka KARTA oraz wybitnych znawców tworzących w zgłoszonych językach, zaś dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe: pierwsza w kwocie 15 000 złotych, dwie drugie po 10 000 złotych, trzy trzecie po 5 000 złotych oraz siedem wyróżnień po 2 000 złotych.
Ogłoszenie wyników konkursu planowane jest na 30 stycznia 2023 roku.
Szczegółowe zasady uczestnictwa w konkursie zawarte są w Regulaminie publikowanym na stronach internetowych ZAiKS-u (www.zaiks.org.pl) i Fundacji Ośrodka KARTA (www.karta.org.pl).
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!