Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Wydawnictwem IPN zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym albumom „Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski 1867–1935” i „Generał Józef Haller 1873–1960”.
Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski 1867–1935
Marek Gałęzowski,
Jerzy Kirszak,
Warszawa 2018,
ISBN: 978-83-8098-474-5
„Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Słowa wypowiedziane w dniu pogrzebu Józefa Piłsudskiego przez prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego znakomicie oddawały rolę Marszałka w dziejach Polski. Piłsudski sformułował ideę walki zbrojnej o niepodległość w czasie, gdy wiarę w jej spełnienie podzielała znikoma część społeczeństwa polskiego. Mimo to konsekwentnie wcielał ją w życie. Zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed I wojną światową, a po jej wybuchu – Legionów Polskich. Dowodził I Brygadą Legionów i bił się o niepodległość z Rosją. Później rzucił wyzwanie pozostałym państwom zaborczym – Niemcom i Austro-Węgrom, które uwięziły go w twierdzy w Magdeburgu. W listopadzie 1918 r. z woli narodu został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Jako Naczelny Wódz poprowadził wojsko do wojny o granicę wschodnią Rzeczypospolitej. Zwycięstwo w tych zmaganiach, których kulminacyjnym momentem było odparcie najazdu bolszewickiego, zdecydowało o bycie młodego państwa. Przygotowany w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości bogato ilustrowany album Twórca Niepodległej, ze wstępem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawia życie Józefa Piłsudskiego, który potrafił nieść „swoją myśl wściekle uporczywą stworzenia tego, co byłoby funkcją siły kraju, kraju, który trwał w ciężkiej niewoli krępującej, łamiącej dusze i charaktery”.
Generał Józef Haller 1873–1960
Krzysztof Kaczmarski,
Wojciech J. Muszyński,
Rafał Sierchuła,
Warszawa 2017,
ISBN 978-83-8098-135-5
Inspirował artystów, jego czyny odmalowano nie tylko pędzlem, ale stał się także bohaterem licznych pieśni i wierszy. „A zwycięzcom – pieśń Hallera/Wolnym życiem będzie grać!” – pisał Artur Oppman, czy: „Haller nam przewodzi, Polskę oswobodzi”. Z kolei na najsłynniejszym plakacie Stanisława Sawiczewskiego „Wstąp do wojska. Broń Ojczyzny” gen. Józef Haller wzywał do zaciągu do Armii Ochotniczej. Stanął na jej czele w dramatycznym momencie, gdy latem 1920 r. ważyły się losy nie tylko Polski, lecz także cywilizacji łacińskiej zagrożonej bolszewickimi hordami. Wtedy udało się nam uratować dopiero co wskrzeszoną niepodległość, a rola bohatera tego albumu w jej odzyskaniu i utrzymaniu jest nie do przecenienia. Niestety, więcej o jego zasługach potrafią powiedzieć jedynie specjaliści i pasjonaci historii. Prezentowany album – wspólne dzieło Instytutu Pamięci Narodowej i Wojskowego Biura Historycznego im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego – ma za zadanie zmienić ten stan rzeczy i przywrócić błękitnemu generałowi należne miejsce na kartach polskich dziejów.
Postać generała Józefa Hallera, jednego z ojców naszej niepodległości, przypominamy w momencie szczególnym – w stulecie zainicjowania czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej i powołania z inspiracji Romana Dmowskiego Armii Polskiej we Francji. Jej dowódcą, a tym samym i wodzem naczelnym Wojska Polskiego, uznawanym przez aliantów, został właśnie Haller. Liczymy na to, że publikacja, którą oddajemy w Państwa ręce, będzie stanowić ważny krok na drodze do przywrócenia należnego miejsca w naszej zbiorowej pamięci osobie, która blisko sto lat temu dla wielu Polaków stała się symbolem marzeń o Niepodległej i nadziei powrotu do ojczyzny.
Józef Haller to nie tylko legendarna Błękitna Armia, powrót Kresów, historyczne zaślubiny z Bałtykiem czy Armia Ochotnicza w 1920 r., ale całe życie poświęcone Polsce. To także służba parlamentarna w II Rzeczypospolitej, wspieranie jej odbudowy oraz działalność na emigracji po 1939 r. i chrześcijański wymiar świadectwa Hallera.
Audycja Polskiego Radia na temat albumu.
Pytania konkursowe dla Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski 1867–1935;
Gdzie (pod jakim adresem) Józef Piłsudski spędzał najwięcej czasu Józef Piłsudski w pierwszych tygodniach Niepodległości?
Pytania konkursowe dla Generał Józef Haller 1873–1960:
Co spowodowało opóźnienia w uroczystościach ślubowania Polski z Bałtykiem?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem:
ko*****@kr*****.pl
do 17 listopada 2018 r. (z tytułem Twórca Niepodległej lub Generał Józef Haller). Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie jest po trzy egzemplarze obu albumów.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Wydawnictwa IPN.
Link do regulaminu konkursów:
https://kresy24.pl/wp-content/uploads/2018/08/Regulamin-konkursow-dla-czytelnikow-na-portalu-Kresy24.docx
3 komentarzy
Feliks Koperski
15 listopada 2018 o 12:58Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były po trzy egzemplarze albumów „Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski 1867–1935” oraz „Generał Józef Haller 1873–1960”.
Pytania konkursowe dla Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski 1867–1935;
Gdzie (pod jakim adresem) Józef Piłsudski spędzał najwięcej czasu Józef Piłsudski w pierwszych tygodniach Niepodległości?
Po opuszczeniu pensjonatu panien Romanówien przy ulicy Moniuszki 2, Józef Piłsudski najwięcej czasu spędzał w trzypiętrowej kamienicy przy ulicy Mokotowskiej 50 w pierwszych tygodniach niepodległości.
Pytania konkursowe dla Generał Józef Haller 1873–1960:
Co spowodowało opóźnienia w uroczystościach ślubowania Polski z Bałtykiem?
W Toruniu został opracowany program uroczystości „zaślubinowych” w Pucku. W programie przewidziano, że generał przybędzie do Pucka w dniu 10 lutego 1920 r. o godzinie 12.00. Na odcinku kolejowym Gdańsk‐Puck pociąg poruszał się bardzo wolno, prawie na każdej stacji były powitania i wiwaty. Cała trasa udekorowana była polskimi flagami i bramami triumfalnymi. Oczywiście udekorowany był również pociąg. Podróż na tym odcinku trwała ponad 4,5 godziny. Uroczystość zapowiedzianą na godzinę 11.00 przesunięto na godziny popołudniowe.
Laureatami konkursu „Twórca Niepodległej. Józef Piłsudski 1867–1935” zostali:
Marta G
Witold O.
Maciej R.
Laureatami konkursu „Generał Józef Haller 1873–1960” zostali:
Stanisław P.
Wincenty W.
Halina J.-K.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Wojciech
16 listopada 2018 o 10:22a dlaczego rozwiązanie już jest a termin nadsyłania odpowiedzi to „do 17 listopada” ?
Feliks Koperski
25 listopada 2018 o 15:23Szanowny Panie,
Redakcja zmagała się z pierwszą falą przeziębień – to wysoka temperatura oraz fatalne samopoczucie spowodowało powyższą pomyłkę.