W niedzielę 28 stycznia 2024 r., o godz. 17:00, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się koncert Chóru „Allegrezza del Canto“.
Chór „Allegrezza del Canto” powstał w 2003 roku z inicjatywy samych chórzystów. Koncerty chóru tworzą wyjątkową, rodzinną atmosferę. Odpowiedni dobór utworów i zmniejszanie dystansu pomiędzy wykonawcami a publicznością ułatwia zanurzenie się w świecie muzyki klasycznej, dzięki czemu sztuka staje się przekonująca, wymowna i – co najważniejsze – pogłębia, przemienia i naprawia rzeczywistość.
Allegrezza del canto to po włosku radość śpiewania. Chór jest zespołem w pełni amatorskim. Chociaż startuje z różnych poziomów umuzykalnienia, wszyscy zmierzają do jednego celu: by śpiew niósł radość i przyjemność nie tylko wykonawcom, lecz także publiczności.
W repertuarze znajdują się utwory klasyczne muzyki poważnej, pieśni starocerkiewne, patriotyczne, współczesne pieśni inspirowane folklorem, kolędy, a także muzyka rozrywkowa. Szczególne miejsce zajmują utwory pisane dla zespołu, uwzględniające jego specyfikę, a także ogromną potrzebę bliskiego kontaktu z publicznością.
Chór miał okazję śpiewać w prestiżowych lokalizacjach. Kilka przykładów z ostatnich lat to m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Cerkiew Mądrości Bożej w Warszawie, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Warszawie, kościół u Dominikanów w Warszawie, kościół pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej znany z fresków Jerzego Nowosielskiego, Biblioteka Narodowa, Muzeum Powstania Warszawskiego, Świątynia Opatrzności Bożej, czy kościół św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Wyjątkowym wydarzeniem w życiu chóru był występ na deskach Filharmonii Narodowej wraz z Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej.
Chór uczestniczy w festiwalach i konkursach, m.in. Festiwalu Sacrum non Profanum w Szczecinie, Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Chór „Allegrezza del Canto” ma kilka wyróżnień (np. brązowy i srebrny medal z festiwalu Cantantes Lublinensis, odpowiednio w 2016 i 2019 r.). Chór ma też na swoim koncie zagraniczne występy, w tym w Berlinie i we Lwowie.
Jednak ogromną radość i energię chórzyści czerpią z koncertów w lokalizacjach mniej prestiżowych, ale za to pozwalających na bliski, bezpośredni kontakt z odbiorcami. Są stałymi bywalcami Domów Opieki Społecznej, hospicjów, szkół. Tam właśnie nawiązują najbliższy kontakt z publicznością i czują, że radość ze śpiewania trafia na podatny grunt. Równie ważna jest dla nich działalność charytatywna, toteż często śpiewem wspierają szczytne inicjatywy.
Od 2017 roku Chór „Allegrezza del Canto” prowadzony jest przez dyrygentkę Magdalenę Trzcionkowską, absolwentkę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest nauczycielką głosu, dyrygentką, wokalistką i harfistką. Specjalizuje się w pracy od podstaw, szczególnie z osobami, które chcą śpiewać lub mówić, ale odczuwają lęk i blokady. Uczy zaufania do swojego głosu, oddechu i ciała oraz jak sprawić, aby ciało było dla nas bezpiecznym miejscem. Jest członkinią projektu „Science for Music”, w ramach którego pozyskuje i rozwija unikatowe, interdyscyplinarne narzędzia do pracy szkoleniowej z muzykami. Prowadzi warsztaty rozwojowe, konsultacje dyrygenckie oraz szkolenia z emisji głosu dla zespołów wokalnych.
Koncert Chóru „Allegrezza del Canto”, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Nowogródzka 76, niedziela 28 stycznia 2024 r., godz. 17:00.
Wstęp z wejściówkami. Wejściówki dostępne w Domu Kultury Polskiej, pokój 203 oraz recepcja.
RES na podst. DKP w Wilnie
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!