Z okazji uchwalonego przez Sejm RP Roku Romantyzmu Polskiego Ambasada RP w Wilnie zaprasza na niezwykły koncert „Ballady Mickiewicza i Chopina w kontekście tradycji ludowej”.
Program koncertu nawiązuje do siedemnastoletniej znajomości Fryderyka Chopina i Adama Mickiewicza, prezentując wzajemne relacje artystyczne, ukryte w ich twórczości – „muzyczność” ballad Poety i „poetyckość” ballad Kompozytora.
Jak informują organizatorzy koncertu:
„U obu twórców spotkanie z folklorem w dużym stopniu wpłynęło na ich twórczość artystyczną. Ludowe obrzędy wzbogacone pieśniami i muzyką instrumentalną, baśnie, podania i legendy – to wszystko towarzyszyło im już od wczesnego dzieciństwa. W prastarych formach ludowej kultury szukali inspiracji dla swych dzieł. Projekt «Ballady Mickiewicza i Chopina w kontekście tradycji ludowej» przedstawia wybrane ballady Adama Mickiewicza ze zbioru Ballady i romanse.
Oryginalne teksty wybranych ballad recytowane będą przez wybitnego aktora prof. Jarosława Gajewskiego i znaną litewską aktorkę Virginiję Kochanskytė.
Jako tło muzyczne wykonane zostaną wybrane Ballady Fryderyka Chopina. Utwory te zostaną zaprezentowane na fortepianie (wykonawca prof. Joanna Maklakiewicz), a ich echo w ludowym kolorycie usłyszymy w wykonaniu staropolskich zrekonstruowanych fideli kolanowych, akordeonu i bębnów.
Ballady Chopina będą splatać się w warstwie muzycznej z oryginalnymi ludowymi polskimi balladami. Tak zaaranżowane utwory stanowią trzon warstwy muzycznej ilustrującej teksty poetyckie.
Warstwa muzyczna obrazująca teksty będzie wzbogacona o oryginalne melodie ludowe Litwy.
Całość muzyczna ma za zadanie odzwierciedlać atmosferę wybranych ballad Adama Mickiewicza i wpływać na zdecydowane zwiększenie atrakcyjności recytowanych tekstów dla szerokiego odbiorcy”.
W programie koncertu „Ballady Mickiewicza i Chopina w kontekście tradycji ludowej”:
Recytacje: ballady po litewsku – Pierwiosnek oraz Świteź. Ballady po polsku: Romantyczność oraz Świtezianka. Po polsku i litewsku ballada Pani Twardowska.
Muzyka: Fryderyk Chopin Ballada g-moll, Ballada As-dur, ludowa ballada: Podolanka, ludowa pieśń Lipa, wybrane polskie ludowe mazurki, oberki i kujawiaki, litewskie melodie ludowe. Całość dopełnią improwizacje.
Instrumenty: oprócz fortepianu, akordeonu, bębnów obręczowych zaprezentowany zostanie dźwięk unikalnych staropolskich zrekonstruowanych fideli kolanowych. W czasach Chopina i Mickiewicza były one w Polsce znane, a zaginęły na początku XX wieku. W składzie zespołu znalazły się XVI-wieczne instrumenty smyczkowe, pochodzące z wykopalisk archeologicznych z Płocka oraz znana z przekazów ikonograficznych końca XIX wieku tzw. suka biłgorajska. 6-strunową fidel płocką odnaleziono w 1985 roku. O wyjątkowości tego instrumentu decyduje rzadki typ podstawki o dwóch nóżkach nierównej długości oraz bardzo zachowawcze cechy konstrukcyjne (brak podstrunnicy i strunociągu), nawiązujące do średniowiecza. 4-strunową sukę zrekonstruowano na podstawie źródeł ikonograficznych, ponieważ nie zachował się żaden oryginał. Pierwsze kopie zapomnianych fideli kolanowych dla celów estradowych wykonał śp. Andrzej Kuczkowski wraz z prof. Ewa Dahlig i prof. Marią Pomianowską. Instrumenty trzyma się podczas gry w pozycji kolanowej, skracając struny przez boczny dotyk paznokciem. Ta technika wykonawcza zanikła u końca XIX wieku. Współczesne jej odtworzenie oraz stworzenie na nowo to praca badawczo artystyczna prof. Marii Pomianowskiej.
Artyści:
- Maria Pomianowska – fidele, śpiew, opracowanie muzyki, koncepcja programu, kier. Artystyczne;
- Joanna Maklakiewicz – fortepian;
- Hubert Giziewski – akordeon;
- Wojciech Lubertowicz – orientalne instrumenty perkusyjne i dęte;
- Virginija Kochanskytė – aktorka (Litwa);
- Jarosław Gajewski – aktor (Polska).
Koncert „Ballady Mickiewicza i Chopina w kontekście tradycji ludowej” odbędzie się w środę 13 września 2022 roku, o godz. 18:30, w Ratuszu Wileńskim (ul. Didžioji 31).
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Organizatorzy: Ambasada RP w Wilnie, Ratusz Wileński, Fundacja Kultura i Dziedzictwo ponad Granicami. Projekt dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!