Komitet Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich Unii Europejskiej przy Radzie Europy (Coreper) podjął decyzję o przedłużeniu na kolejny rok zakazu inwestowania przez przedsiębiorstwa europejskie na zajętym przez Rosję i importu towarów z półwyspu.
Poinformował o tym na Twitterze stały przedstawiciel Ukrainy przy Unii Europejskiej Mykoła Toczyckij. „Z zadowoleniem przyjmuję zgodę stałych przedstawicieli krajów UE na przedłużenie „krymskich sankcji” i mam nadzieję na ich szybkie zatwierdzenie przez Radę UE. Wzywam UE do zwiększenia nacisku na Federację Rosyjską w odpowiedzi na nowe represje wobec Tatarów krymskich i dekret kierownictwa rosyjskiego o „certyfikacji” Ukraińców na Krymie” – podkreślił.
Przypomnijmy, w zeszłym roku Rada Europy przedłużyła do 23 czerwca 2019 r. zakaz handlu i inwestycji dla firm europejskich na Krymie. Sankcje obejmują zakaz importu produktów pochodzących z Krymu do krajów Unii Europejskiej, a także zakaz inwestycji i współfinansowania ich na Krymie. Oznacza to, że żadne firmy europejskie lub zarejestrowane w UE nie mogą kupować nieruchomości ani firm na Krymie, finansować firm krymskich ani usług dostawczych. Zakazane jest także prowadzenie turystyki m.in. europejskie statki wycieczkowe nie mogą zawijać do portów na Krymie, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych. Zakazane jest również eksportowanie niektórych towarów i technologii na Krym, oraz wykorzystywanie tych towarów i technologii w transporcie, telekomunikacji i sektorze energetycznym, w szczególności w badaniach, eksploracji i produkcji ropy naftowej, gazu i zasobów mineralnych, usługach budowlanych i inżynieryjnych związanych z infrastrukturą w tych dziedzinach.
Opr. TB, https://twitter.com/tochytskyi
fot. https://www.cfr.org/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!