Komisja Wenecka, wydała dziś oświadczenie, w którym rekomenduje Gruzji ponowne rozpatrzenie Kodeksu wyborczego i ustawy o stowarzyszeniach politycznych oraz reformę przepisów parlamentarnych.
W grudniu 2020 roku Gruzińskie Marzenie skierowało do Komisji Weneckiej inicjatywę ustawodawczą, która pozbawia wszystkie opozycyjne partie, bojkotujące pracę parlamentu funduszy, a największą partię – Zjednoczony Ruch Narodowy rejestracji.
Opozycja i organizacje pozarządowe skrytykowały tę inicjatywę ustawodawczą. Komisja Wenecka również w swoim dzisiejszym oświadczeniu wyraziła zaniepokojenie proponowanymi poprawkami.
– Tak szerokie sankcje wobec partii, które nie uczestniczą w pracach parlamentarnych, nie istnieją w żadnym z krajów-uczestników w Komisji Weneckiej i OBWE/ODIHR – podkreśla w rekomendacji Komisja Wenecka.
Komisja Wenecja również za niedopuszczalne rozwiązanie uznała pozbawienie partii politycznych prawa do bezpłatnego czasu antenowego, a taką inicjatywę zawiera projekt poprawek w Kodeksie wyborczym.
Oprac. DJK, ekhokavkaza.com
Fot. coe.int
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!