Komisja Europejska uruchamia zestaw działań tzw. Ścieżki Solidarności”, aby pomóc Ukrainie w eksporcie produktów rolnych. Poinformowała o tym służba prasowa Komisji Europejskiej.
Blokada ukraińskich portów morskich zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu, dlatego UE dostrzega potrzebę stworzenia alternatywnych tras.
„W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i jej blokady ukraińskich portów ukraińskie zboże i inne produkty rolne nie mogą już być dostarczane do miejsc przeznaczenia. Sytuacja ta zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu, dlatego pilnie konieczne jest stworzenie alternatywnych tras logistycznych z wykorzystaniem wszystkich środki transportu” – czytamy w oświadczeniu.
Zwraca się uwagę, że tzw. Ścieżki Solidarności” umożliwią Ukrainie eksport zboża, a także import potrzebnych jej towarów – od pomocy humanitarnej po paszę dla zwierząt i nawozy.
Według europejskiej komisarz ds. transportu Adiny Velyan, zestaw działań ma na celu zintegrowanie infrastruktury Ukrainy i UE w celu eksportu 20 mln ton ukraińskiego zboża za granicę w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
„20 milionów ton zboża powinno opuścić Ukrainę w niecałe trzy miesiące przy wykorzystaniu unijnej infrastruktury. To ogromne wyzwanie, dlatego konieczna jest koordynacja i optymalizacja łańcuchów logistycznych, tworzenie nowych tras i unikanie opóźnień w jak największym stopniu” – powiedziała.
Według niej plan ten dotyczy zarówno rozwiązań awaryjnych, jak i środków średnio- i długoterminowych, które powinny poprawić akcesję i integrację infrastruktury Ukrainy z UE.
„Zarówno w zakresie rozwiązań krótkoterminowych, jak i długoterminowych będziemy współpracować z władzami Ukrainy, a w szczególności ściśle współpracować z sąsiednimi krajami członkowskimi, które nie szczędziły wysiłków, aby pomóc podczas tego kryzysu” – wyjaśniła.
Komisja Europejska zauważyła, że „tysiące” ciężarówek i furgonetek utknęły po ukraińskiej stronie granic UE, a średni czas oczekiwania na przejazd wynosi 16 dni, a na niektórych granicach wzrasta do 30 dni.
Zachęca się również władze krajowe do stosowania „maksymalnej elastyczności” w celu przyspieszenia procedur na przejściach granicznych oraz do pracy nad zapewnieniem dodatkowej zdolności do czasowego składowania ukraińskiego eksportu.
Opr. TB, https://www.eeas.europa.eu/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!