Zasiadający w grupie roboczej ds. przygotowania zmian w Konstytucji Federacji Rosyjskiej lider organizacji „Ukraińcy Rosji” Bogdan Bezpałko (działającej pod auspicjami rosyjskiego rządu) podzielił się z portalem Ukraina.ru pomysłami, jakie tlą się w głowach kolektywu pracującego nad nowelizacją ustawy zasadniczej.
20 stycznia projekt ustawy z anonsowanymi przez Władimira Putina propozycjami zmian w konstytucji został przez głowę państwa wniesiony do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu FR i przewiduje przeprowadzenie ogólnokrajowego głosowania na temat poprawek.
Tymczasem jeden z członków grupy roboczej ds. zmian konstytucyjnych oświadczył, że chciałby, aby nowa konstytucja wzięła pod uwagę oczekiwania Ukraińców i Białorusinów. Jak wyjaśnił, chodzi o ułatwienia dla obywateli tych krajów przy ubieganiu się o obywatelstwo Rosyjskiej Federacji.
„Naprawdę liczę i mam taką nadzieję i oczywiście bardzo chciałbym zobaczyć te normy w Konstytucji Rosji. I dotyczy to nie tylko (obywateli) Ukrainy, ale także do Białorusi. To w znacznym stopniu rozwiązałoby problem demograficzny – masa obywateli Ukrainy i Białorusi otrzymałaby możliwość uczestnictwa w budowaniu i odrodzeniu Rosji. Przypomnę, że prezydent w swoim orędziu przedstawił problem demografii jako fundamentalny, najbardziej niebezpieczną i zagrażającą istnieniu naszego kraju”.
Bezpałko bardzo chciałby, aby prawo do zjednoczenia całego „ruskiego miru” zostało zapisane nie tylko w ustawodawstwie, ale także w Konstytucji Rosji.
„Wtedy każdy obwód nie tylko Ukrainy, ale także Białorusi miałby szansę dołączyć do Rosji na podstawie tego przepisu Konstytucji, a nie tylko postanowienia o prawie narodów do samostanowienia”- powiedział Bezpałko.
Wchodzący w skład grupy roboczej powołanej przez Putina, parlamentarzysta Andriej Kliszas zapowiedział, że grupa planuje wnieść do Dumy jeszcze „dość sporo” propozycji.
Zastanawiacie się Państwo nad tempem wprowadzania zmian w rosyjskiej ustawie zasadniczej? Wczoraj okazało się, że eksperci wraz z członkami wydziału prawnego administracji prezydenta FR pracowali nad poprawkami na długo, zanim Putin zapowiedział je w orędziu wygłoszonym 15 stycznia.
ba na podst. nn.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!