Półwysep Krymski, zajęty w roku 2014 przez Rosję, formalnie wciąż należy do Ukrainy i za jej terytorium jest uznawany przez większość państw na świecie. Po aneksji część mieszkańców opuściła Krym, jednak dla pozostałych życie toczy się dalej. A częścią tego życia dla wielu jest sport…
Jak wiadomo największe emocje sportowe wzbudza zawsze piłka nożna. Ukraińskie kluby piłkarskie Rosjanie na Krymie albo przejęli, albo rozwiązali, powołując w te miejsca nowe. Niektóre przeniosły się do innych regionów kraju, jak choćby Tawrija Symferopol.
Już w sierpniu 2014 roku SKCzF Sewastopol, TSK Symferopol oraz Żemczużynę Jałta dołączono do jednej z piłkarskich lig rosyjskich. Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) początkowo zdecydowała, że mecze rozgrywane w Rosji przez kluby z Krymu nie będą uznawane – drużyny z półwyspu zostały wykluczone z rozgrywek organizowanych przez Rosyjski Związek Piłki Nożnej (Rossijskij futbolnyj sojuz, RFS). Zaś Rosjanie, w obawie przed konsekwencjami dla całego swojego futbolu, postąpili zgodnie z zaleceniami UEFA.
UEFA opracowała wówczas własny plan działania mający na celu podtrzymanie rozwoju piłki nożnej na anektowanym Krymie, który od jesieni 2014 roku stał się „wydzielonym terytorium” z własną ligą piłkarską. Sześć z ośmiu drużyn piłkarskich współfinansowało rosyjskie Ministerstwo Sportu, zaś triumfator ligi nie miał prawa udziału w żadnych innych rozgrywkach, także w pucharach europejskich.
Rosjanie, szykujący się do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 musieli się pogodzić z taką sytuacją, by nie wchodzić w konflikt z UEFA i Międzynarodową Federacją Piłki Nożnej (FIFA), choć nigdy nie zrezygnowali z planu, by włączyć krymskie zespoły do swojego systemu ligowego.
Jednak po zawieszeniu RFS przez UEFA i FIFA, Rosjanie przestali się przejmować ewentualnymi konsekwencjami.
Rosja zostali zawieszeni przez UEFA i FIFA, więc tamtejszy związek (RFU) obecnie mniej przejmuje się ewentualnymi kolejnymi konsekwencjami; w październiku 2014 roku podczas spotkania prezydenta Władimira Putina z RFS zdecydowano o włączeniu krymskich drużyn do rosyjskiej struktury ligowej.
Do ligi zaproszono cztery kluby: Rubin Jałta, FK Sewastopol, Okean Kercz i TFK Tawrija, lecz tylko dwa pierwsze złożyły wymagane dokumenty.
UEFA praktycznie nie zajęła stanowiska w sprawie działań krymskich klubów. Dodatkowo nie ma nawet pewności, czy RFS będzie jeszcze w jakikolwiek sposób współpracował z UEFA, gdyż od kilku miesięcy rozważa przyłączenie się do Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej (AFC).
Skrócony do kilku miesięcy obecny sezon 2023 piłkarskich mistrzostw Krymu zakończył się 14 czerwca.
RES na podst. „Przegląd Sportowy”
1 komentarz
Paweł Kopeć
2 czerwca 2023 o 12:34E tam…
„Sport to degeneracja” SI Witkiewicz, Pożegnanie jesieni /powieść/.