Pod koniec ubiegłego tygodnia na Litwę dotarło z USA 50 pojazdów terenowych JLTV (Joint Light Taktyczne Vehicle) – poinformowało litewskie Ministerstwo Ochrony Kraju.
Ostatnia partia 50 opancerzonych pojazdów terenowych JLTV została dostarczona na Litwę w ramach realizacji podpisanej w 2019 roku umowy pomiędzy Ministerstwem Ochrony Kraju a rządem USA na zakup 200 pojazdów terenowych JLTV.
„Zakup opancerzonych pojazdów terenowych z USA to jeden z najważniejszych kroków w modernizacji armii litewskiej. Cieszymy się, że dostawcy wywiązali się ze swoich zobowiązań – ostatnie JLTV z pierwszej umowy miały zostać dostarczone w 2024 roku, ale na prośbę Ministerstwa Ochrony Kraju zostały wyprodukowane i dostarczone wcześniej”
– powiedział minister ochrony kraju Arvydas Anušauskas.
Pierwsze 50 pojazdów opancerzonych JLTV trafiło do armii litewskiej latem 2021 roku, kiedy to rozpoczęło się szkolenie kierowców i mechaników pojazdów terenowych. W 2022 roku przekazano wojsku kolejnych 50 pojazdów terenowych, a w 2023 roku dotarły dwie ostatnie partie po 50 pojazdów.
W przyszłym roku rozpoczną się dostawy pojazdów terenowych amerykańskiej firmy Oshkosh Defence zgodnie z drugą umową podpisaną w 2022 roku na zakup dodatkowych 300 sztuk. Po dostawie tych dodatkowych pojazdów terenowych JLTV armia litewska będzie miała ich łącznie 500.
JLTV od Oshkosh Defense to amerykański wojskowy samochód terenowy, który docelowo zastąpi mniejsze od niego i nieco już odstające od obecnych potrzeb armii legendarne Hummery (Humvee – High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle). Wkrótce takie pojazdy będzie posiadało także Wojsko Polskie.
JLTV to jedne z najnowocześniejszych taktycznych opancerzonych SUV-ów na świecie. Opancerzenie gwarantuje ochronę przed ogniem prowadzonym przez wroga z lekkiej broni strzeleckiej. Cechuje je modułowa budowa, dzięki której może być konfigurowane (nawet w warunkach polowych) na potrzeby rożnych misji. Podwozie chroni przed ładunkami wybuchowymi, a dodatkowo JLTV posiada automatyczny system gaśniczy kabiny. Pojazd może pełnić wiele zadań. Wojsko jest w stanie wykorzystywać go do zapewnienia większej skuteczności prowadzonych misji rozpoznawczych, a także wsparcia artylerii czy wsparcia lotniczego.
Jak podkreśla litewskie Ministerstwo Ochrony Kraju, JLTV nie tylko wzmacniają możliwości litewskiej armii, ale także poprawiają interakcję pomiędzy siłami zbrojnymi Litwy i USA.
RES na podst. BNS
1 komentarz
qumaty
2 stycznia 2024 o 20:47chyba nie mają wyjścia skoro w Moskwie zastanawiają się nad otwarciem „drugiego” frontu.