Bułgaria grozi zablokowaniem drogi Macedonii Północnej do członkostwa w Unii Europejskiej z powodu sporu historyczno-językowego.
Bułgarskie MSZ poinformowało Komisję Europejską o swoich planach blokady „ram negocjacyjnych” dla Macedonii Północnej (które mają być podstawą do formalnego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych). Bułgaria chce, aby Skopje przyznało, że zarówno macedońska tożsamość, jak i język mają bułgarskie korzenie, co położy kres twierdzeniom, że w Bułgarii istnieje znacząca mniejszość macedońska.
Skopje od dawna podkreśla, że macedoński jest odrębnym językiem, który stanowi integralną część kultury i tożsamości kraju, władze w Sofii stoją na stanowisku, że macedoński jest tylko regionalnym dialektem bułgarskiego. W swoim oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Bułgarii nalegała aby to to stanowisko zostało włączone do „ram negocjacyjnych” ze strony UE.
Spór jest kolejnym wyzwaniem dla Skopje, które w 2018 roku podpisało historyczne porozumienie z Atenami. W jego wyniku dodano do swojej oficjalnej nazwy państwa przymiotnik „Północna”. Grecy przez lata blokowali nadzieje na unijną akcesję sąsiadów właśnie przez semantyczny konflikt o samo imię ich kraju.
rferl.org Oprac Mk
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!