Rada Miasta Kijowa zmieniła nazwy trzech stacji stołecznego metra: Drużby Narodow (Przyjaźni Narodów) na Zweryniecką (Zwierzyniecką), Plac Lwa Tołstoja na Plac Bohaterów Ukraińskich, a projektowana stacja, Prospekt Prawdy, otrzyma nazwę Warszawskaja.
Stosowne decyzje zapadły dziś na sesji plenarnej Rady Miasta. Nowe nazwy poparła większość radnych.
W ramach derusyfikacji zmieniono też nazwy ponad dwudziestu ulic i zaułków. Aleja Piotrowska w dzielnicy peczerskiej otrzymała nazwę Alei Prawa Magdeburskiego, zaś ul. Krasnotkackaja, przebiegająca przez dzielnice desnianską i dnieprowską – Winstona Churchilla.
W dzielnicy szewczenkowskiej zaułek Orłowskiego został przemianowany na George’a Orwella.
Zmieniono też nazwy ulic w dzielnicy hołosiejewskiej: ul. Generała Matykina na Koncza-Zaspinskiego, zaułek Rrzewskiego na Stanisława Lema, ul. Wołodii Dubinina na Raya Bradbury`ego, zaułek Lewitana na Mykoły Buraczka, ulicę i zaułek Proletarskie na odpowiednio do ulicę i zaułek Natalii Lotockiej, ul. Marii Borowiczenko na Wiery Giedroyc.
Ulica Jurija Smolicza w dzielnicach hołosiewskiej i sołomienskiej będzie teraz nosić nazwę Dokii Humiennoj. Z kolei w dzielnicy desnianskiej ul. Matrosowa będzie nazywała się Afanasija Zaliwachy, zaś ul. Niekrasowa – Zinaidy Tułub.
W dzielnicy darnickiej zmieniono nazwy ulic i zaułków: zaułek Wolgo-Donskij na Nadieżdy Swietlicznoj, zaułek Suworowa na Niny Strokatoj, ul. Czkałowa na Serhija Swietosławskiego, zaułek Lermontowa 5-ty na Dmytro Cwitkowskiego.
W dzielnicy dnieprowskiej nowe nazwy otrzymały ulice Akademika Butlerowa i Stanjukowicza – odpowiednio Roberta Lisowskiego i Lubowii Małoj.
W dzielnicy swjatoszynskiej ul. Kulibina została przemianowana na ulicę Antoniny Smereki, ulica Richarda Sorge na Wasyla Jeroszenki i zaułek Czerwonozawodzki na Anatola Bazylewicza.
W dzielnicy sołomienskiej ulica Aleksandra Pirogowskiego będzie się nazywała Grigorija Koczury.
Według władz miasta w Kijowie zmieniono już nazwy 314 obiektów miejskich.
Przypomnijmy, w kwietniu br. prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę „o nazwach geograficznych”, która zakłada tzw. dekolonizację toponimów na Ukrainie. Zgodnie z nią obecnie na Ukrainie zabrania się nadawania obiektom geograficznym nazw symbolizujących lub gloryfikujących Rosję. Zabronione są również toponimy związane z upamiętnieniami, datami i wydarzeniami z historii Rosji.
Opr. TB, UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!