Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wystosowało do krajów – stron Memorandum Budapesztańskiego apel, o jak najszybszego konsultacje w sprawie przestrzegania jego warunków. Ukraina oczekuje zajęcia stanowiska w związku z incydentem z 25 listopada, gdy siły specjalne Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej aresztowały ukraińskie kutry wojenne wraz załogą, oskarżając marynarzy o naruszenie granic państwowych Federacji Rosyjskiej.
Kijów żąda „natychmiastowego przerwania agresji Rosji przeciwko niej”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stoi na stanowisku, że to„kolejny akt zbrojnej agresji … rozpętanej przez Federację Rosyjską 20 lutego 2014 roku”.
Ministerstwo przypomniało, że kraje uczestniczące w memorandum budapeszteńskim zobowiązały się już nigdy nie używać broni przeciwko Ukrainie w zamian za rezygnację ze statusu państwa atomowego.
5 grudnia 1994 roku, na szczycie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Budapeszcie, Ukraina podpisała „Memorandum o gwarancjach bezpieczeństwa w związku z dołączeniem Ukrainy do porozumienia o nierozprzestrzenianiu broni atomowej”.
Umowę, zawartą w stolicy Węgier, podpisały także USA, Wielka Brytnia i Rosja jako kraje gwarantujące suwerenność i bezpieczeństwo Ukrainy w zamian za rezygnację z broni atomowej.
Zgodnie z zapisami Memorandum, w zamian za zgodę strony ukraińskiej na wydanie całości broni atomowej i środków jej przenoszenia, pozostających na jej terytorium po rozpadzie ZSRR, kraje-sygnatariusze gwarantowały:
– poszanowanie niezależności, suwerenności i granic Ukrainy,
– powstrzymanie się od groźby wykorzystania siły zbrojnej przeciwko niezależności politycznej Ukrainy,
– powstrzymanie się od nacisku ekonomicznego,
– domaganie się niezwłocznych działań od Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu pomocy Ukrainy, gdyby ta stała się ofiarą agresji lub groźb takiej agresji, w tym z wykorzystaniem broni atomowej,
– niestosowania broni atomowej, z wyjątkiem przypadków napaści na ich terytorium lub ich sojuszników.
Podobne porozumienia podpisały tego samego dnia byłe republiki sowieckie Białoruś i Kazachstan.
Kresy24.pl/svaboda.org/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!