Kancelaria Prezydenta Ukrainy wyjaśniła znaczenie dwóch pytań, które zostaną zadane ukraińskim wyborcom podczas zaplanowanego na 25 października ogólnokrajowego sondażu (zostanie przeprowadzony wraz z wyborami lokalnymi) – Czy należy zmniejszyć liczbę deputowanych do 300? i Czy Ukraina powinna na forum międzynarodowym podjąć kwestię realizacji gwarancji bezpieczeństwa, które zostały określone w Memorandum budapeszteńskim?
Według służby prasowej Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest przekonany, że zmniejszenie liczby deputowanych do Rady Najwyższej Ukrainy może wpłynąć pozytywnie na jakość reprezentacji interesów wyborców, a 300 deputowanych to liczba absolutnie uzasadniona, biorąc pod uwagę nową strukturę administracyjno-terytorialną Ukrainy.
„Główną kwestią bierzącą jest znaczący wzrost efektywności administracji publicznej. Współczesny świat jest bardzo konkurencyjny i dlatego wymaga szybkich i kompetentnych decyzji. Tradycyjne systemy zarządzania nie zawsze są w stanie odpowiednio reagować na nowe wyzwania i kryzysy. Dlatego w sierpniu 2019 roku prezydent Wołodymyr Zełenski, realizując swój program wyborczy, wystąpił z projektem ustawy o zmianie Konstytucji, w której zaproponowano w szczególności zmniejszenie liczby deputowanych do parlamentu do 300” – wyjaśniła Kancelaria Prezydenta Ukrainy.
Projekt ustawy został już wstępnie zatwierdzony przez Radę Najwyższą i przeanalizowany przez Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że inicjatywa głowy państwa spełnia wymogi ustawy zasadniczej.
Do realizacji tej inicjatywy wymagane jest głosowanie parlamentu z wynikiem co najmniej 300 głosów za, ale nie może tego zrealizować wyłącznie partia „Sługa Ludu”, która popiera kurs Zełenskiego.
„Dlatego prezydent zaproponował społeczeństwu zabranie głosu i przekonanie polityków, że nie powinni dbać tylko o zwiększenie mandatów w Radzie Najwyższej. Liczba zdecydowanie nie dorównuje jakości” – podkreślili prezydenccy urzędnicy i zaznaczyli, że „trzecie pytanie w ogólnokrajowym badaniu 25 października będzie następujące : „Czy popierasz redukcję liczby deputowanych ludowych do 300?” Jeśli ludzie powiedzą tak, żaden polityk – bez względu na to, jak dużymi wpływami dysponuje, finansowymi, medialnymi czy partyjnymi – nie będzie w stanie sprzeciwić się woli społeczeństwa”.
Kancelaria Prezydenta Ukrainy zwróciła również uwagę na to, że podniesienie na arenie międzynarodowej kwestii gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w ramach Memorandum Budapeszteńskiego może jej pomóc w wypracowaniu znacznie silniejszych pozycji negocjacyjnych w sprawie zakończenia okupacji części Donbasu i Krymu.
„Analizując Memorandum budapeszteńskie, dochodzimy do wniosku, że gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy zostały naruszone na długo przed 2014 rokiem. Na przykład warto przypomnieć dobrze znaną konfrontację graniczną z 2003 roku w konflikcie o wyspę Tuzla, która zagrażała integralności terytorialnej Ukrainy. Za nie mniej niebezpieczne można uznać za tzw. wojny gazowe, które są przejawem świadomej presji ekonomicznej, zmierzającej do podporządkowania Ukrainy własnym interesom” – wyjaśnili prezydenccy urzędnicy.
Przypomnieli też, że świat nie zareagował odpowiednio na takie naruszenia zobowiązań przez jednego z sygnatariuszy Memorandum, które narastało przez lata, skutkując bezpośrednią agresją zbrojną.
„Co więcej, tak rażące lekceważenie zobowiązań bezpieczeństwa wobec Ukrainy podważy dla każdego innego państwa na świecie znaczenie podpisów i obietnic przedstawicieli państw-gwarantów w Memorandum budapeszteńskim. Kto będzie wtedy przestrzegał innych podobnych umów? Ignorowanie zobowiązań państw sygnatariuszy w ramach Memorandum budapeszteńskiego wobec Ukrainy poddaje w wątpliwość cały zbiór międzynarodowych traktatów o nierozprzestrzenianiu i kontroli broni masowego rażenia” – podkreślili.
Kancelaria prezydencka zwróciła też uwagę, że globalne zadanie nierozprzestrzeniania broni jądrowej, a także tworzenie nowych dokumentów międzynarodowych gwarantujących bezpieczeństwo poszczególnych państw na wypadek wyrzeczenia się broni jądrowej lub zamiaru jej produkcji wciąż powinny być celem nadrzędnym.
Tyczy się to również konieczności aktualizacji postanowień Memorandum budapeszteńskiego. Jego dalsze niewypełnienie mogłoby zablokować osiągnięcie nowych rozwiązań dyplomatycznych w zakresie bezpieczeństwa globalnego.
„Biorąc pod uwagę także czas trwania naruszenia przez jednego z sygnatariuszy zobowiązań, potwierdzonych w Memorandum, podkreślamy potrzebę wspólnej pracy innych państw-gwarantów w celu przywrócenia bezpieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy” – wyjaśnili prezydenccy urzędnicy.
„Jesteśmy zmuszeni przypomnieć, że przez pięć lat od 2014 r. ówczesne władze ukraińskie nie zrobiły nic, aby przygotować się do zakończenia okupacji Krymu. (…) Aktualizacja zapisów Memorandum budapeszteńskiego może pomóc naszemu państwu przywrócić utracone możliwości, tworząc znacznie silniejsze pozycje negocjacyjne w sprawie Doniecka, Ługańska i Krymu ” – podsumowano.
Opr. TB, https://president.gov.ua/
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!