30 kwietnia kończy się rekrutacja kandydatów na Program Kalinowskiego -II. Jest to największy w Europie program stypendialny fundowany przez polski rząd, dedykowany młodym Białorusinom, którzy doznali represji ze strony białoruskiego reżimu, nie mogących studiować na Białorusi ze względu na swoje polityczne poglądy.
Jak informuje Studium Europy Wschodniej UW, jeszcze 10 dni pozostało do zakończenia naboru kandydatów do trzeciej edycji programu, na rok akademicki 2018/2019.
Program jest kontynuacją i rozwinięciem Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, powołanego 30 marca 2006 r. na Uniwersytecie
Warszawskim, który po 10 latach kształcenia studentów z Białorusi na uczelniach polskich został w 2016 r. przekształcony w specjalistyczny program stypendialny wyższej rangi.
Przypomnijmy, że 19 marca 2006 roku wybory na Białorusi doprowadziły do masowych protestów, a w związku z tym do masowych aresztów i represji wobec działaczy opozycyjnych, w tym studentów.
Program powstał dzięki szybkiej reakcji polskich władz oraz władz polskich uczelni wyższych, 30 marca 2006 roku. Tego dnia premier Kazimierz Marcinkiewicz i Aleksander Milinkiewicz, przedstawiciel Bloku Zjednoczonych Sił Demokratycznych na Białorusi oraz Rektorzy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) i Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) podpisali list intencyjny na Uniwersytecie Warszawskim.
Wraz z rokiem akademickim 2016/2017 zostały wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu Programu. Program będzie nosić nazwę Program Stypendialny im. K. Kalinowskiego – II. Jest kontynuacją i rozwinięciem tradycyjnego Programu, który po 10 latach kształcenia studentów z Białorusi na uczelniach polskich zostaje przekształcony w wyższej rangi specjalistyczny program stypendialny – w formie rocznych staży dla kandydatów zajmujących się szeroko rozumianą problematyką transformacji.
Program Stypendialny nosi imię Konstantego Kalinowskiego(ur. w 1838 r.), powstańca styczniowego, pełnomocnika rządu powstańczego na Wielkie Księstwo Litewskie, straconego w Wilnie (w 1864 r.), zasłużonego dla Polaków, Litwinów i Białorusinów, którego pamięć cieszy się szczególnym szacunkiem współczesnych Białorusinów.
Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdziecie Państwo tu…
Kresy24.pl/studium.uw.edu.pl/ab
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!