Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, przejął do dalszego prowadzenia śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym funkcjonariuszy organów Republiki Białorusi, zajmującej się popełnianiem przestępstw polegających na nielegalnym przekraczaniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Śledztwo w tej sprawie prokuratorzy Lubelskiego pionu PZ PK prowadzą wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zorganizowany nielegalny przerzut imigrantów przez granicę
Postępowanie wszczęto w związku z ujawnionymi we wrześniu 2021 r. przypadkami nielegalnego przekraczania granicy Polski przez obywateli Syrii, którzy w złożonych wyjaśnieniach opisali proceder związany z organizowaniem przez jordańskie biura podróży tzw. „wycieczek turystycznych” na Białoruś.
Jedynym ich celem było nielegalne przedostanie się poprzez terytorium Polski do krajów Europy Zachodniej, w tym głównie Niemiec.
Wymienieni opisali także okoliczności dotyczące organizacji tego procederu już na terytorium Białorusi, w tym zaangażowania w niego zarówno obywateli białoruskich, jak i osób pełniących funkcje publiczne w tym kraju.
W ramach procederu funkcjonariusze służb białoruskich mieli organizować transport drogą lotniczą imigrantów na terytorium Białorusi zapewniając im wizy turystyczne i przelot.
Tam zabezpieczali ich pobyt, w tym nocleg i wyżywienie. Następnie transportowali imigrantów do granicy Rzeczypospolitej Polskiej, w celu jej przekroczenia w miejscu wskazanym przez żołnierzy białoruskich.
Kilka wątków postępowania
Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w tym liczne zawiadomienia jakie wpłynęły w tej sprawie do prokuratury, pozwala na wyodrębnienie kilku zasadniczych wątków postępowania:
-podejmowania agresywnych działań wobec Rzeczypospolitej Polskiej godzącej w Jej suwerenność lub ustrój kwalifikowane jako przestępstwa określone w art. 117 i art. 127 kk.
-działalności międzynarodowej grupy przestępczej, w której skład wchodzili m.in. funkcjonariusze organów Białorusi, mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z organizowaniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej procederu nielegalnego przekraczania granicy polsko – białoruskiej, kwalifikowane z art. 258 kk i art. 264 § 3 kk.
-udziału białoruskich funkcjonariuszy publicznych w popełnianiu szeregu czynów zabronionych związanych z nielegalnym przekraczaniem granicy polskiej oraz niszczenia przez nich urządzeń granicznych; w celach propagandowych oraz destabilizacji społeczno-politycznej w Polsce, podżeganiu migrantów do atakowania funkcjonariuszy polskich służb i niszczenia mienia na terenie RP, kwalifikowane z art. 231 § 2 kk i inne.
Zawiadomienie wobec funkcjonariuszy Republiki Białorusi
W ramach tego postępowania analizowane jest również zawiadomienie pełnomocnika szeregu osób narodowości białoruskiej o podejrzeniu popełnienia licznych przestępstw przez funkcjonariuszy organów Republiki Białorusi na szkodę określonych grup osób z powodu ich przynależności narodowej, reprezentowanego światopoglądu lub poglądów politycznych.
ba za Prokuratura Krajowa
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!