„Ambasada RP w Moskwie z zaskoczeniem konstatuje fakt, że podczas konferencji dotyczącej relacji polsko-rosyjskich, która odbyła się na terenie obwodu twerskiego w listopadzie 2020 r. pojawiły się wypowiedzi dążące do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje” – czytamy w „Komunikacie Ambasady RP w Moskwie w sprawie zakłamywania Zbrodni Katyńskiej”.
Jak pisaliśmy, koło Ostaszkowa odbyła się konferencja, której owocem był podważający prawdę o mordzie na polskich oficerach komunikat.
„Ambasada RP w Moskwie z zaskoczeniem konstatuje fakt, że podczas konferencji dotyczącej relacji polsko-rosyjskich, która odbyła się na terenie obwodu twerskiego w listopadzie 2020 r. pojawiły się wypowiedzi dążące do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje. W naszej ocenie wersja historii propagowana podczas konferencji miała na celu zafałszowanie odpowiedzialności NKWD za Zbrodnię Katyńską w Miednoje oraz uwierzytelnienie stalinowskiej wersji mordu. Zaskakującym jest również fakt, że wydarzenie to uzyskało legitymizację oficjalnych przedstawicieli rosyjskiej Dumy, którzy byli uczestnikami konferencji. Opierając się na oświadczeniach przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej zgadzamy się, że należy skierować wszystkie siły by obronić prawdę historyczną o II Wojnie Światowej oraz przypominać o odpowiedzialności NKWD za Zbrodnię Katyńską” – czytamy w komunikacie polskiej ambasady.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o tę sprawę stwierdził, że „nie ma powodu do dyskusji”, bo nie doszło do przewartościowania opinii o Katyniu. Dodał, że Katyń jest „trudnym i wielowymiarowym tematem”. Pieskow powiedział też o „ostatnim wspólnym wydarzeniu” polsko-rosyjskim poświęconym upamiętnieniu Katynia, i że wówczas wyrażone zostały wszystkie oceny na ten temat.
Państwowa agencja TASS w tym kontekście przypomina wizytę ówczesnego premiera Rosji Władimira Putina na obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Warto dodać, że Putin wyraził wtedy opinię o II wojnie światowej, jej przyczynach i przebiegu mniej więcej podobną do takiej jaką wyraził w tegorocznym artykule – eseju historycznym.
Dr Łukasz Adamski: Putinizm i II wojna światowa. Mechanizm wyparcia
Według Pieskowa, „tam (chodzi prawdopodobnie o Westerplatte w 2009 roku – red. Kresy24.pl) zabrzmiały wszystkie oceny, tam zbierali się wszyscy historycy i obecny był prezydent Federacji Rosyjskiej” i „należy się orientować na te wszystkie oceny”.
Pieskow powiedział też, że polska strona „często zamyka oczy na to, co wydarzyło się w naszej wspólnej historii, i skłonna jest, by a priori mieć wrogie nastawienie i zaprzeczać realiom” – Można tylko ubolewać w tej kwestii – podsumował.
Oprac. MaH, gov.pl, niezalezna.pl
fot. Wikimedia Commons, CC, Bundesarchiv
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!