Dzień 17 października 1937 r., dzień 13 rocznicy pracy Korpusu Ochrony Pogranicza, 13 lat wstecz „ płonęła granica”.
W tym dniu rozdzwonił się dzwon im. Józefa Piłsudskiego z wieży parafialnego kościoła, ufundowany przez miejscowy garnizon KOP i głosił swym spiżowym głosem jakąś niecodzienną radość czy chwałę naszej Ojczyzny wzywając wiernych do rozpoczęcia uroczystości wielkiego święta żołnierzy KOP-u modlitwą.
Po nabożeństwie na placu rynkowym przyjął raport dowódca baonu. Delegat społeczeństwa cywilnego wygłosił przemówienie składając podziękowanie za samarytańską pracę Rodziny Wojskowej na terenie miasta i okolicy i za ofiary jakie żołnierze KOP-u składają dla nas.
Natychmiast po przemówieniu na ręce dowódcy baonu delegacja złożyła życzenia i wiązankę jesiennych kwiatów.
Kulminacyjnym punktem uroczystości był moment, gdy po uprzednim przemówieniu dowódcy, który powiedział: „ przyszliśmy zrobić rachunek sumienia z pracy przez 13 lat” – z piersi bataliony żołnierzy zagrzmiał ich hymn „Trzymamy straż”.
Słowa biły w niebo i rozpływały się w smugach mgły, jak promienie dobroczynnego słońca, zapewniając o jutrzejszym dobrobycie i spokoju.
Były to słowa uroczystego ślubowania i zapewnienia o wiecznym czuwaniu na swych posterunkach.
Po południu akademia dla ludności z okolicy i miasta. Obiad dla biednych szkolnych dzieci i obdarowanie ciepłym ubraniem przed srogą zimą. Wieczorem zabawa – żołnierskie piosenki.
Stopniowo ludność coraz bardziej rozumie co zawdzięcza żołnierzom KOP-u i podczas uroczystości są coraz gorętsze owacje na cześć żołnierzy KOP-u.
13 rocznica KOP w Wołmie (2) była obchodzona nad wyraz uroczyście przy masowym udziale miejscowej ludności. Uroczystość ta została poprzedzona capstrzykiem i zapaleniem stosu przy samej granicy.
Następnego dnia po podniesieniu chorągwi państwa i uroczystym nabożeństwie odbyła się defilada oddziałów KOP i Straży Pożarnej.
Następnie udano się do Domu Ludowego gdzie się odbyła akademia na którą złożyły się okolicznościowe przemówienia oraz śpiewy i deklamacje w wykonaniu żołnierzy KOP i dziatwy szkolnej.
Całość miała charakter przyjemnego uczucia miejscowego społeczeństwa dla swych obrońców.
(1) „Życie Nowogródzkie” nr 45 z dnia 7.11. 1937 r. (W) Pracownia Mikrofilmów BN w Warszawie. Warszawa 30.04.2012 r.
(2) „Życie Nowogródzkie” nr 46 z dnia 14.11.1937., ibidem
1 komentarz
FERDYNAND POPŁAWSKI
3 lutego 2014 o 18:49Po stwierdzeniu zbieżności nazwisk ośmielam naoisać krótkie pytanie : czy mógłbym liczyć na jakąkolwiek WSKAZÓWKĘ w poszukiwaniu danych metrycznych moich Dziadków z m.BURBOWSZCZYZNA ?Pozdrawiam.FRED