W reakcji na próbę zabójstwa byłego agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala możliwe jest podjęcie przez Polskę kroków wobec Rosji na poziomie narodowym, albo w koalicji państw – powiedział PAP wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.
-To gama różnych działań; najpierw je wprowadzimy w życie, a dopiero potem będziemy o nich mówić – stwierdził wiceminister pytany, czy Polska może zastosować jakiegoś rodzaju sankcje wobec Rosji w związku z przeprowadzonym na terenie Wielkiej Brytanii atakiem chemicznym na b. agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala i jego córkę Julię.
Podkreślił, że Polska działa na rzecz „wyrazistego stanowiska” w ramach UE i NATO, które wyrażałoby solidarność z Brytyjczykami wskazując przy tym na „odpowiedzialność i obowiązek Rosji” ustosunkowania się do zarzutów strony brytyjskiej „zamiast aroganckiego i cynicznego ich dezawuowania”.
Działamy na rzecz podejścia do incydentu w Salisbury jako zjawiska w relacjach Rosji z Europą, a nie w dwustronnych relacjach między Moskwą a Londynem. Uważamy, że zostało narażone życie i bezpieczeństwo obywateli UE — podkreślił wiceminister. Zwrócił uwagę, że w ataku na Skripala mogło ucierpieć „wiele osób różnych narodowości”.
Stało się coś bardzo niedobrego, świadczącego o kolejnym etapie degradacji polityki rosyjskiej w kierunku pełnej nieodpowiedzialności. Jeśli nie udzielimy zdecydowanej odpowiedzi na poziomie europejskim, transatlantyckim, to ta polityka będzie podlegała dalszej degeneracji w kierunku dla nas bardzo niebezpiecznym.
W czwartek Bloomberg poinformował, że brytyjski wywiad przekazuje dane dot. dotyczące zatrucia Siergieja Skripala kluczowym sojusznikom w Unii Europejskiej, aby przekonać ich do podjęcia decyzji ws. wydalenia rosyjskich dyplomatów.
Według agencji negocjacje z władzami krajów UE prowadzi brytyjska premier Theresa May. Spośród 28 krajów UE Grecja jest najbardziej sceptyczna, a jej władze chcą dodatkowych dowodów na udział Federacji Rosyjskiej w ataku.
Sprawę próby otrucia Skripala i możliwe działania odwetowe, przywódcy europejscy omówią 22 marca na szczycie w Brukseli.
Jak pisze Bloomberg, rząd May opracował szereg opcji, aby zwiększyć presję na Kreml, w tym zamrożenie rosyjskich aktywów państwowych i finansów skorumpowanej elity Federacji Rosyjskiej.
4 marca 2018 roku, 66-letni Skripal i jego 33-letnia córka Julia zostali hospitalizowani z objawami zatrucia. Do szpitala w brytyjskim Salisbury trafił również policjant Nick Bailey. Wszystkie trzy osoby są nadal w poważnym stanie.
Kresy24.pl za pap/ab
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!