Podczas czwartkowego spotkania z szefem MSZ Zbigniewem Rauem charge d’affaires Białorusi Aleksander Czesnowski uznał nasze działania za wtrącanie się w wewnętrzne sprawy republiki Białorusi – powiedział w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Czesnowskiemu przekazano protest w związku z kontynuowaniem przez władze Białorusi represji wobec dziennikarzy oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.
Przypomnijmy, że powodem wezwania białoruskiego dyplomaty było skazanie przez reżim w Mińsku dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej na pięć lat kolonii karnej.
Rzecznik MSZ pytany o efekty spotkania zaznaczył, że są one „oczywiście uzależnione od tego, co zrobi strona białoruska”. – Pan Aleksander Czesnowski przekaże – podejrzewam – raport do Mińska i zobaczymy, czy to wpłynie w jakikolwiek sposób na stronę białoruską – odpowiedział.
Rzecznik MSZ wskazał, że od dwóch lat widać bardzo mocno, a od roku jeszcze mocniej, jakie są reakcje Białorusi na działania międzynarodowe i jak trudno jest cokolwiek wynegocjować z tym reżimem, który kompletnie nie przejmuje się ani łamaniem praw człowieka, ani swoim obrazem na arenie międzynarodowej.
Jasina podkreślił, że strona Polska przedstawiła swoje stanowisko i skupi się w tym momencie na walce o Irynę Słaunikawą i innych niesłusznie skazanych Polaków. Dodał, że z tego co wie, Słaunikawa przebywa teraz w jednym z zakładów karnych na Białorusi niedaleko miejsca skazania. – Pełne potwierdzenie tego nie nastąpiło, ale będziemy go szukać – zapewnił.
Łukasz Jasina powiedział, że tematów rozmów było jednak więcej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej domaga się od władz Białorusi zaprzestania prześladowań wobec dziennikarzy, a także członków polskiej mniejszości na Białorusi oraz pozostałych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz oczyszczenia ich z politycznie motywowanych zarzutów, które w dalszym ciągu ciążą m.in. na prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys.
oprac. ba na podst. tvp.info/ gov.pl/web/dyplomacja
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!