Radio Svaboda zapytało mieszkańców Grodna, jak odnoszą się do propozycji Ojca świętego Franciszka, żeby ustanowić wspólną datę świąt Wielkanocnych dla Prawosławnych i Katolików.
Kobieta w średnim wieku: „Myślę, że powinniśmy zostawić wszystko tak jak jest – im więcej świąt tym lepiej. Ja jestem prawosławna, a mój mąż – katolik, ślub wzięliśmy w kościele, a dziecko zostało ochrzczone w cerkwi. Wszystkie święta prawosławne spędzamy u moich rodziców, wszystkie katolickie – u rodziców męża. Nie pracujemy w święta prawosławne ani katolickie”.
Emerytka: „Popieram propozycję Franciszka, bo mamy jednego Boga. Mój zięć jest katolikiem, a nasza rodzina prawosławna, i byłoby lepiej, gdybyśmy obchodzili święto w tym samym dniu. Jestem za tym”.
Kobieta w średnim wieku: „Pozytywnie przyjęłam ten pomysł, bardzo mi się on podoba. Ja jestem prawosławna. Jeśli wszyscy obchodziliby razem, byłoby bardziej świątecznie. Jeśli zdarza się czasem, że Wielkanoc u nas zbiega się z katolicką, to ja się tylko bardzo cieszę. U nas rodzina jest mieszana, połowa to katolicy, druga prawosławni, gdy wszyscy świętują, to jest to coś naprawdę wyjątkowego”.
Młody chłopak: „Bardzo pozytywne się do tego pomysłu odnoszę, bo Bóg jest jeden, i wszyscy jesteśmy chrześcijanami. To byłoby piękne, gdybyśmy świętowali Wielkanoc w tym samym dniu. Rodziny będą się jednoczyć, zwłaszcza jeśli żona jest katoliczką, a jej mąż prawosławny, lub odwrotnie. To będzie radość i szczęście w rodzinie”.
Kobieta w średnim wieku: „Popieram pomysł, ponieważ mamy tu dużo katolików i prawosławnych. Chciałbym, żeby takie święta obchodziło się wspólnie, razem, choć niektórym nie przeszkadza, że są dwa terminy świąt”.
Młoda kobieta: „Bardzo bym chciała, żeby wszyscy wspólnie obchodzili święto, a tak to jedni świętują a drudzy jeszcze poszczą…”.
Mężczyzna w średnim wieku: „Nijak się do tego nie odnoszę, nie widzę szczególnej różnicy. W sumie nawet lepiej kiedy można świętować najpierw z jednymi, potem z drugimi – dwa razy”.
— Katolicy i prawosławni spotykają się i pytają się wzajemnie: „Twój Chrystus już zmartwychwstał? Mój w przyszłym tygodniu” – miał powiedzieć papież w Bazylice św. Jana na Lateranie podczas Światowych Rekolekcji Kapłańskich, jego słowa cytują rosyjskie media.
Zdaniem Franciszka Kościół rzymskokatolicki „jest gotów zrezygnować” ze stosowanej obecnie metody ustalania daty Wielkanocy, według której jest ona obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
— Kościół od czasów Pawła VI był gotów wyznaczyć stałą datę Wielkanocy, którą obchodzono by jednego dnia i w Rzymie, i w Konstantynopolu, i w Moskwie – cytuje słowa Papieża portal ria.ru powołując się na Il Messaggero.
Kresy24.pl
4 komentarzy
Wałoszka
15 czerwca 2015 o 21:31Przepraszam, ale oprócz katolików i t.zw. prawosławnych są jeszcze liczne odłamy protestantów, którzy obliczają datę Zmartwychwstania tak samo jak katolicy i z nimi chyba też należy się liczyć bo wiele krajów ma nawet w konstytucji określoną religię państwową np. luterańską, anglikańską… Piszę „tak zwanych” prawosławnych, bo prawdziwi prawosławni mają prawo wybierać wg jakiej zasady świętować Wielkanoc i tylko patriarchat moskiewski kurczowo trzyma się „starego kalendarza”, chyba na złość całemu światu, u nich i najkrótsza noc jest 7.lipca i równodni o dwa tygodnie później, bo „po staremu” to się nazywa jak w całym świecie normalnie. Czy dla tych zagrzybiałych szowinistów trzeba wprowadzać zamęt w całym świecie chrześcijańskim? W Biblii jasno jest napisane, w jaki sposób oblicza się tę datę i jak się zdaje wszyscy się tego trzymają. Dyskusja na pewno jest potrzebna ale przy uczestniczeniu wszystkich podstawowych konfesji, a nie tylko katolików i prawosławnych.
Marzena
16 czerwca 2015 o 08:31Jedna wspólna religia to dobry wstęp do NWO. I chyba o to chodzi bo rozmowy z protestantami też się toczą w tej sprawie.
ciekawska
2 lipca 2015 o 10:11Chyba nie bardzo wiesz, o czym piszesz. Nie tylko Moskwa „trzyma sie kurczowo” starego. tzn. ustalonego jeszcze przez Juliusza Cezara (w 46.r. a.Ch.n.) kalendarza- lecz decyduja o tym wierni starozytnych Kosciołow wschodnich, czyli takze :syryjski, (koptyjski), antiocheński, aleksandryjski, jerozolimski, egipski, etiopski, armenski, grudziński itd. Tylko Rzym zmienił kalendarz na nowy w wyniku 'reformy’ Grzegorza Wlk. . Protestanci, o czym tez warto wiedziec ten nowy kalendarz przyjęłi- z dużymi oporami dopiero w 1700 roku. Nie mozna nikomu narzucac, w co i jak ma wierzyc ani jak obliczac swoje święta. Nie krytykuj czegoś, na czym sie nie znasz, bo w ten sposob wlasnie szkodzisz Sojemu kosciolowi. czasy inkwizycji- przypominam! minęły…na szczęście.
jw23
16 czerwca 2015 o 10:33To ja jeszcze podpowiem, że można też połączyć prawosławne Boże Narodzenie ze Świętem Trzech Króli (wystarczy któreś z tych świat przesunąć o 1 dzień)