12 listopada Bidzina Iwaniszwili rozpoczął w Brukseli pierwszą wizytę zagraniczną. Tego samego dnia prezydent Micheil Saakaszwili wziął udział w 58. sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Pradze.
Podczas spotkania z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso Iwaniszwili zapewniał, że priorytetem jego rządu pozostaje integracja europejska i euroatlantycka. Deklarował wolę respektowania praw człowieka i budowania instytucji demokratycznych w Gruzji. Poinformował też UE o zamiarze normalizacji stosunków z Rosją.
Iwaniszwili rozmawiał w Brukseli również z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem, komisarzem ds. rozszerzenia Sztefanem Fuele i szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.
Wyrażając uznanie dla prezydenta Gruzji za demokratyczne przekazanie władzy w wyniku wyborów, Barroso wezwał nowy gruziński rząd do poszanowania praw politycznej mniejszości i niedopuszczanie do „wybiórczej sprawiedliwości”.
13 listopada, prezydent Micheil Saakaszwili, który spotkał się podczas 58. sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Pradze z sekretarzem generalnym Sojuszu Andersem Foghem Rasmussenem potwierdził, że po zmianie rządu Tbilisi utrzyma kurs na integrację z NATO.
Zgromadzenie przyjęło 13 listopada rezolucję wzywającą rządy i parlamenty państw członkowskich do rozpatrzenia objęcia Gruzji jej Planem Działań na rzecz Członkostwa (MAP) i wezwało gruzińskie władze do wspólnego kontynuowania reformy rozpoczętej za prezydentury Saakaszwilego i jego rządu oraz do zagwarantowania kohabitacji do czasu wyborów prezydenckich w 2013 roku.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO wyraziło w rezolucji ubolewanie z powodu doniesień o wywieraniu presji na telewizję publiczną i organy samorządowe w Gruzji oraz wezwało rząd Bidziny Iwaniszwilego do powstrzymania się od motywowanych politycznie aresztowań.
W wywiadzie dla swojej telewizji „9 Kanał” Iwaniszwili wyraził niezadowolenie z powodu europejskiej wizyty Saakaszwilego, który – jak stwierdził – „rozpowszechniał kłamstwa o sytuacji w Gruzji, w tym w armii”.
Pomimo apeli UE i NATO o współpracę rządu Iwaniszwilego z prezydentem, w Tbilisi rozpoczęto procedurę zbierania podpisów pod wnioskiem o odsunięcie Micheila Saakaszwilego od władzy.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!