Departament Skarbu USA nałożył sankcje na 10 osób, sześć organizacji i pięć statków z Iranu i Rosji, które wspierają zbrojenia Federacji Rosyjskiej w irańskie drony i rakiety balistyczne. Odpowiedni komunikat zamieszczono na stronie internetowej Departamentu Skarbu USA.
Departament podaje powody nałożenia sankcji. Pod koniec ub. r. Iran i Rosja podpisały kontrakt na dostawę setek rakiet. Latem 2024 roku rosyjski personel wojskowy odbył ćwiczenia z użyciem irańskich rakiet Fateh-360, a na początku września 2024 roku Rosja otrzymała od Iranu pierwszą partię tych rakiet.
„Dzisiaj Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy podejmują wspólne działania w odpowiedzi na lekkomyślną decyzję Iranu o rozprzestrzenieniu rakiet balistycznych do Rosji w celu wykorzystania ich w wojnie agresywnej przeciwko Ukrainie. Iran zdecydował się zwiększyć swój udział w nielegalnej wojnie Rosji, a Stany Zjednoczone wraz ze swoimi partnerami będą nadal wspierać Ukrainę” – powiedział zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo.
Departament Stanu USA umieścił na liście sankcyjnej trzy organizacje, w tym Iran Air. Firma przewoziła ładunki na zlecenie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i irańskiego ministerstwa obrony. Iran świadczył także za pośrednictwem Iran Air usługi transportu cargo do Rosji, w tym dostawy elektroniki i części do samolotów.
Według Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA sankcjami zostały objęte statki „Kompozytor Rachmaninow”, „Zakamsk”, „Borys Kustodiew”, „Omski-103”, „Omski-119”, „Port Ola-3”, „Port Ola-4”, „WAFA” i „WAFA-1”. Amerykańskimi sankcjami objęto także rosyjską firmę żeglugową Transmorflot i dyrektora generalnego spółki „Morski Port Handlowy Olja” Jamaldina Paszajewa.
Stany Zjednoczone nałożyły również ograniczenia na następujące osoby fizyczne i prawne: Ruhollaha Katebiego z irańskiego Ministerstwa Obrony, który nawiązuje kontakty z rządem rosyjskim; Ebrahima Bahramiego, który organizował szkolenia dla rosyjskich wojskowych w Iranie; Aliego Ja’farabadiego z Dowództwa Sił Powietrznych Iranu, który nadzorował wystrzelenie satelitów w Iranie; Jamaldina Paszajewa, który kontroluje sieć rosyjskich przedsiębiorstw żeglugowych działających w porcie Olja i Federacji Rosyjskiej; irańską firmę transportową Azadegan, spółkę stowarzyszoną z Irańską Gwardią Rewolucyjną, oraz powiązane z nią podmioty prawne: Amad Behineh Saz Engineering Company, Sanjesh Gostar Dana Engineering and Quality Inspection Company oraz Talieh Sabz Jehan Group Company; prezesa zarządu Azadegan Aliego Zarę, jego zastępcę Gholamreza Eini Sarkallaha i pełniącego obowiązki dyrektora zarządzającego tej firmu Masouda Nurahmadiego.
Sankcjami zostały także objęte biuro projektowe Farzanegan Propulsion Systems (Farzanegan), które dostarczyło rosyjskim producentom broni prototypowe silniki w celu wsparcia rozwoju rosyjskich rakiet manewrujących, a także członków jej władz – Hosseina Pourfarzaneha, Zahrę Pourfarzaneha i Hassana Pourfarzaneha.
Francja, Niemcy i Wielka Brytania planują zerwać dwustronne umowy z Iranem dotyczące usług lotniczych. Donosi o tym „The Guardian”.
We wspólnym oświadczeniu poinformowano, że rządy tych krajów podjęły właściwą decyzję w związku z eksportem przez Iran rakiet balistycznych do Rosji, nazywając to „bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego”.
Opr. TB, home.treasury.gov
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!