22 lipca szef MSZ Litwy Gabrielus Landsbergis odbył rozmowę telefoniczną ze swoim irackim odpowiednikiem Fuadem Husseinem. Szef litewskiego resortu dyplomacji zaapelował o zlikwidowanie kanału nielegalnej migracji między Bagdadem a Mińskiem, co pozwoliłoby rozwiązać kryzys migracyjny na białorusko – litewskiej granicy.
Minister wyraził głębokie zaniepokojenie informacją o podwojeniu liczby połączeń lotniczych z Bagdadu do Mińska;
„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zwiększeniem liczby rejsów lotniczych z Bagdadu do Mińska z dwóch do czterech tygodniowo (na polecenie ministra transportu Iraku)”.
Według Landsbergisa, jego iracki odpowiednik obiecał wyjaśnić w najbliższym czasie motywy decyzji irackich linii lotniczych i zapewnił, że wniosek Litwy o wysłanie delegacji ekspertów zostanie rozpatrzony.
„Powtórzyłem irackiemu ministrowi spraw zagranicznych, że udział w jakimkolwiek możliwym przestępczym schemacie białoruskiego reżimu jest niezwykle szkodliwy dla reputacji Iraku, który zadeklarował swoje zaangażowanie na rzecz demokracji i pokoju. Nie tylko Litwa czeka na podjęcie przez Bagdad zdecydowanych działań przeciwko organizatorom tej przestępczej sieci przemytu ludzi, ale także cała Unia Europejska” – powiedział minister spraw zagranicznych Litwy.
Landsbergis i Husejn poprzednio rozmawiali osobiście w Bagdadzie – 15 lipca. Jednak zaledwie cztery dni po tym spotkaniu linie lotnicze Iraqi Airways zwiększyły liczbę lotów z Bagdadu do Mińska z dwóch do czterech tygodniowo.
Tymczasem ciągu ostatniej doby litewska Straż Graniczna zatrzymała na granicy z Białorusią kolejnych 92 nielegalnych imigrantów, w tym 73 Irakijczyków (łącznie stanowią ok. 50%). Od początku 2021 roku z Białorusi na Litwę trafiło 2.430 nielegalnych migrantów. To 30 razy więcej niż w całym 2020 r.
Jeden z zatrzymanych migrantów ujawnił, że armia białoruska pomaga w procederze przerzutu: „Pomagają nam, a jak ktoś zabłądzi w białoruskim mieście, wojskowi go łapią i natychmiast odwożą na granicę”.
Z powodu kryzysu migracyjnego Litwa ogłosiła stan wyjątkowy.
oprac. ba za urm.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!