Mimo, że Rosja ukrywa realne straty w wojnie z Ukrainą, tablice pamiątkowe i wydarzenia ku pamięci „bohaterów” pojawiają się już w prowincjonalnych miastach Rosji. W Moskwie obywają się bez rozgłosu. Zabitych na Ukrainie grzebie się także w „Panteonie obrońców ojczyzny”, zlokalizowanym w podmoskiewskich Mytiszczach. Cmentarz też szybko się zapełnia. Poinformował o tym portal śledczy „InformNapalm”.
Memoriał „Panteon obrońców ojczyzny” został otwarty w 2013 roku. Początkowo planowano chować tam wybitnych urzędników, dowódców wojskowych, osoby publiczne, astronautów i wojskowych, którzy wykazali się niezwykłym męstwem.
Ten elitarny cmentarz elitarny o znaczeniu federalnym przeznaczony jest na 40 tys. pochówków. Pochowano tam legendarnego Kałasznikowa (2013), astronautę Leonowa (2019), marszałka ZSRR Jazowa (2020) i wielu innych generałów rosyjsko-sowieckiego Sztabu Generalnego.
Formalnie w „Panteonie” mogą też być chowani zwykli żołnierze, którzy w jakiś sposób wyróżnili się podczas działań wojennych. Dlatego na tym cmentarzu „wylądowali” pasażerowie Iła-20 (2018), który został zestrzelony nad Syrią, oraz Tu-154 z chórem Aleksandrowa (2017), który nie doleciał do Syrii.
Nie każdy rosyjski generał spełnia kryteria pochowania w Panteonie. Zezwolenie na wieczny odpoczynek jest oznaką elitaryzmu.
W ubiegłym roku w „Panteonie” było już około 300 grobów, o czym świadczą dane na oficjalnej stronie internetowej. Jednak od początku wojny na Ukrainie ewidencja grobów przestała być upubliczniana, chociaż pojawiały się jeden po drugim.
7 czerwca został tam pochowany zabity na Ukrainie gen. Roman Kutuzow – zastępca dowódcy armii, szef sztabu armii, dowódca 1 korpusu armii Donieckiej Republiki Ludowej, Bohater Rosji. Oczywiście Kutuzow zasłużył na miejsce w elitarnym „Panteonie”.
6 lipca został tam pochowany starszy porucznik Maksim Jeszczenko, dowódca kompanii 18. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych Gwardii 11. Korpusu Armii Floty Bałtyckiej. Oczywiście Jeszczenko został pochowany jako absolwent elitarnej Moskiewskiej Wyższej Szkoły Dowodzenia Ogólnowojskowego.
W „Panteonie” znalazło się miejsce również dla kapitana sił specjalnych GRU Witalija Kokorina. Zmarł gdzieś na Ukrainie 31 maja. Kokorin pochodzi z Mytiszczów.
Zdjęcia grobu widać w tle cały obszar nowych pochówków. W szczególności można zobaczyć grób Denisa Władimirowicza Sokołowa (02.02.199 x-0x.0x.2022), Władimira Olegowicza Ryżikowa, Grigorija Michajłowicza Djaczenki i innych. Zdjęcia omawiane przez InformNapalm można obejrzeć tutaj
Wszystkie te groby są świeże, bo zgodnie z planem „Panteonu” wszystkie groby powinny otrzymać standardowe popiersie bohatera i granitowy pomnik.
Przypomnijmy, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował dzisiaj, że straty rosyjskich najeźdźców na Ukrainie przekroczyły ponad 41 tys. osób.
Opr. TB, https://informnapalm.org/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!