43 cudzoziemców próbowało w niedzielę 19 listopada nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski. Jak podaje Straż Graniczna w dobowym komunikacie, 31 z tych osób na widok polskich służb zawróciło na Białoruś. Doszło do kolejnych incydentów – podała SG.
W okolicach Białowieży czternastu cudzoziemców próbowało przeprawić się wpław przez graniczną rzekę Przewłokę; dziewięć z tych osób wycofało się na Białoruś, po polskiej stronie zatrzymano czterech obywateli Erytrei i Etiopczyka – podała SG dziś rano na platformie X (dawniej Twitter).
Koło Dubicz Cerkiewnych doszło do kolejnych incydentów. Jak podała SG, grupy agresywnych migrantów ze strony białoruskiej dwukrotnie atakowały polskie patrole, rzucając petardami, kamieniami i gałęziami. Na szczęście żaden z funkcjonariuszy nie doznał obrażeń.
Tymczasem Komenda Główna SG informuje, że funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się przemytem imigrantów przez granicę polsko-białoruską do krajów Europy Zachodniej.
Postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy z Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału SG, nadzorowane przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która organizowała (w celu osiągnięcia korzyści majątkowych) nielegalne przekraczanie granicy białorusko-polskiej. Członkowie grupy przerzucali obcokrajowców, którzy nie mieli dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy Unii Europejskiej, a następnie przetransportowywali do krajów Europy Zachodniej. Szacuje się, że przestępcy mogli przemycić w ten sposób około 2 600 osób. Cudzoziemiec zaś, który nielegalnie próbował dostać się do Europy, musiał przeznaczyć na ten cel co najmniej kilka tysięcy dolarów.
Z ustaleń funkcjonariuszy pionu operacyjnego Straży Granicznej oraz prokuratora wynika, że w skład zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej wchodzą zarówno obywatele polscy, jak i obywatele Ukrainy, Iraku i Białorusi.
Proceder polegał na organizowaniu nielegalnej migracji, organizowanej już w Turcji, Iraku i na Białorusi. Imigrantami byli najczęściej obywatele Iraku, Syrii i Palestyny, którzy najpierw trafiali na Białoruś, a następnie (po nielegalnym przekroczeniu granicy z Polską) byli transportowani w głąb kraju aż do granicy niemieckiej.
Aktualnie w toku postępowania Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie jest 32 podejrzanych, w tym m.in. obywatele: Polski, Ukrainy, Syrii, Iraku, Turcji i Gruzji. Postępowanie, w które zaangażowane zostały służby z Polski, Litwy oraz Niemiec, jest prowadzone w ścisłej współpracy z Eurojustem i Europolem.
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił 6 osobom zarzuty dotyczące udziału w międzynarodowej, zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu organizowanie wbrew przepisom ustawy przekraczanie granicy państwowej. Czyny zarzucane podejrzanym są zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec jednego z podejrzanych, na wniosek Prokuratora, Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Wobec kolejnych 5 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
ba za strazgraniczna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!