Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił 25 kwietnia w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku.
Minister Sikorski powiedział w swoim exposé , że w ciągu dwóch lat od inwazji na Rosję na pełną skalę Polska zapewniła Ukrainie 44 pakiety pomocy wojskowej o łącznej wartości prawie 9 miliardów dolarów.
– Utrzymanie wszechstronnego wsparcia UE dla niepodległości Ukrainy, w tym jej wysiłków na drodze do członkostwa we wspólnocie będzie priorytetem polityki europejskiej rządu. Naszym strategicznym celem będzie również stopniowe włączanie Ukrainy do szerzej rozumianych struktur euroatlantyckich – oświadczył minister Radosław Sikorski.
Szef resortu odniósł się do pomocy, której Polska udzieliła Ukrainie po agresji Rosji w 2022 roku.
– Od czasu rosyjskiego ataku Polska zatwierdziła 44 pakiety pomocy dla Kijowa. Łączna wartość polskiego wsparcia rządowego, bez uwzględnienia wielomilionowego wsparcia dla uchodźców, w pierwszych dwóch latach wojny wyniosła około dziewięciu miliardów dolarów. Trwałe schronienie w naszym kraju, to znaczy połączone z otrzymaniem aktywnego numeru PESEL otrzymało na koniec zeszłego roku ponad 950 tysięcy Ukraińców – wyliczył minister spraw zagranicznych.
Exposé ministra z uwagą śledziły białoruskie media;
– Jeśli Aleksander Łukaszenka chce prowadzić politykę między Zachodem a Rosją, musi udowodnić swoją niezależność – cytuje wypowiedź Sikorskiego portal reform.by.
Według Sikorskiego, stopniowa wasalizacja Białorusi przez Rosję doprowadziła do tego, że sąsiadujący z Polską kraj jest rozpatrywany w kategoriach zagrożeń.
– Niestety, stopniowa wasalizacja Białorusi przez Rosję prowadzi do tego, że kraj ten również należy uznać za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Kryzys polityczny, łamanie praw człowieka, bezprecedensowe represje, wsparcie rosyjskiej agresji na Ukrainę, prowokacja kryzysu migracyjnego – wszystko to stwarza poważne zagrożenia dla całego regionu. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w kraju, z którym łączy nas wielowiekowa wspólna historia i silne więzi kulturowe – powiedział minister.
Minister podkreślił, że sytuacja mniejszości polskiej na Białorusi jest przedmiotem szczególnego zainteresowania strony polskiej. Sikorski zauważył też, że wcześniej Warszawa jako pierwsza zaproponowała Mińskowi dialog, teraz jest rozczarowana stroną białoruską.
– Szczególnie niepokojąca jest sytuacja mniejszości polskiej, która stała się zakładnikiem reżimu. Władze białoruskie ponoszą pełną odpowiedzialność za najgorszy w historii stan stosunków dwustronnych. W przeszłości wszystkie polskie rządy jako pierwsze dawały impuls do dialogu. Dziś straciliśmy nadzieję. Warunkiem powrotu [stosunków do poprzedniego poziomu] są zmiany po stronie białoruskiej. Jeśli Aleksander Łukaszenka chce odzyskać przestrzeń do prowadzenia polityki między Rosją a Zachodem, musi przede wszystkim pokazać, że ma chociaż cząstkę niezależności,
– powiedział Sikorski.
Potwierdził, że polski rząd będzie w dalszym ciągu zabiegał o uwolnienie Andrzeja Poczobuta i wspierał białoruskie siły demokratyczne.
„W marcu minęły trzy lata, a w lutym od skandalicznego skazania Andrzeja Poczobuta do 8 lat więzienia minął rok. Konsekwentnie zabiegamy o jego uwolnienie. Będziemy wspierać białoruskie organizacje obywatelskie i współpracę z opozycją demokratyczną” – dodał.
ba za biznesalert.pl
1 komentarz
Jagoda
25 kwietnia 2024 o 21:24Zaniżona wartość i wprowadzanie Polaków w błąd ! 9 miliardów $$$ to oficjalnie bo w rzeczywistości poszło na nich przeszło 2% polskiego PKB tj. co najmniej 100 miliardów złotych polskiego podatnika !