Na stronie avaz.org. pojawiła się petycja adresowana do administracji obwodu smoleńskiego, dotycząca przeprowadzenia referendum w sprawie przyłączenia części rosyjskiego terytorium do Republiki Białoruś. O gotowości oddania części smoleńszczyzny pisze gazeta „Robotnicza droga”.
„Do 1939 roku duża część rejonu wchodziła w skład BSRR. Uważamy, że przejęcie rodzimych ziem Białorusi było nielegalne” – piszą inicjatorzy petycji. – Na przestrzeni wieków, Smoleńsk był wschodnim przyczółkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nawet po jego zajęciu przez Moskwę, badania etnograficzne z XIX wieku jednoznacznie wskazywały, że ziemie te zamieszkuje ludność białoruska. Ogłoszona w 1918 r. Białoruska Republika Ludowa, w skład której wchodziły ziemie, na których Białorusini stanowili większość etniczną, zabiegała o Smoleńsk. Utworzenie przez bolszewików 1 stycznia 1919 roku Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej zostało ogłoszone właśnie w Smoleńsku, który był jej stolicą – pisze autor i oddzielenie Smoleńska od Białorusi określa mianem decyzji woluntarystycznej.
„Uważamy, że należy naprawić historyczną niesprawiedliwość i dać możliwość mieszkańcom obwodu Smoleńskiego wypowiedzenia się swobodnie na temat przyłączenia się do Republiki Białoruś podczas referendum ”.
O gotowości oddania rosyjskiej ziemi Białorusi pisze gazeta „Robotnicza droga”. Autor artykułu „Ziemię – Białorusinom”, pisze, że gubernator Alieksiej Astrouskij wystąpił z propozycją oddania stronie rosyjskiej ziemi w rejonach: krasnińsksim, wilińskim, monastryszczynskim, chisławiczskim, jerszyckim, szumjaczskim i rudniańskim, które graniczą z Witebszczyzną i Mohylewszczyzną.
Nie ma jasności co do tego, w jakiej formie miałoby dojść do przekazania Białorusi rosyjskiego terytorium. Gazeta pisze, że gubernator postawił tylko jeden warunek – „przedsiębiorstwa rolne w tych rejonach muszą być nadal rosyjskie, a dochody z nich mają zasilać budżet obwodu smoleńskiego”.
Kresy24.pl/charter97.org/svaboda.org
2 komentarzy
józef III
29 października 2014 o 21:06noooooo ! i jeszcze : 17 powiatów obwodu białostockiego i 3 brzeskiego „przekazane Polsce” a także Kraj Wileński „przekazany Litwie” oraz udział w obwodzie kalinigradzkim z racji wkładu białoruskiego w jego sowiecki rozwój i w celu zapewnienia Białorusi „dostępu do morza”. Takie historyjki często goszczą na niezależnych stronach publikacji w RB … Tylko od Ukrainy nic nie chcą bo … mają ukraińskie Polesie
józef III
29 października 2014 o 21:08PS. no i oczywiście Łotwa czyli tzw. Inflanty Polskie (Łataglia) gdzie w okolicach Dyneburga mieszka ok. 50 tys. Polaków uznawanych tutaj (RB) za Białorusinów – katolików