Pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak Aleksandra Łukaszenki na polską granicę z Białorusią, powiedział premier Mateusz Morawicki 30 czerwca w Kuźnicy.
Szef polskiego rządu wraz z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim, wiceministrem Maciejem Wąsikiem oraz komendantem głównym Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomaszem Pragą biorą udział w konferencji prasowej dotyczącej zakończenia budowy fizycznej części zapory na granicy polsko-białoruskiej.
Przypomnijmy, fizyczna część zapory na granicy polsko-białoruskiej ma 187 km długości i 5,5 m wysokości. Oprócz zapory inżynieryjnej już teraz powstaje zapora elektroniczna – czujniki ruchu, kamery dzienne i termowizyjne. Wzdłuż całej granicy powstały drogi, by błyskawicznie mogła interweniować Straż Graniczna.
Już teraz, pomimo braku elektroniki, jej budowa znacznie ograniczyła liczbę prób nielegalnego przedostania się z Białorusi na terytorium Polski migrantów.
„Za naszą wschodnią granicą toczy się najkrwawsza wojna od II wojny światowej i dzisiaj widzimy, że ta wojna miała swój pierwszy akord – atak Łukaszenki na polską granicę” – mówił premier Mateusz Morawiecki w Kuźnicy.
„Dzięki przezornej polityce, Łukaszenka i jego mocodawca Putin postanowili przetestować wschodnią granicę UE. Polegało to na ściągnięciu i zachęcaniu do przybycia na Białoruś migrantów z Bliskiego Wschodu, a później byli oni wypychani na terytorium Polski” – przypominał Morawiecki.
Kierując podziękowania funkcjonarszom służb mundurowych za ochronę granicy, mówił; „Dziś możemy koncentrować się na tym, co jest naszym i europejskim priorytetem – pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności”.
Mówiąc o zagrożeniach, szef gabinetu ministrów wskazał, że kolejnym elementem tej wojny jest próba wywołania głodu;
„Na Radzie Europejskiej premierzy podkreślali problem rosnącej presji migracyjnej ze względu na falę głodu. Widzimy, że ten napór rośnie”.
Morawiecki zapewnił, że kwestia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego „jest naszą racją stanu i będziemy jej bronić wbrew wszystkiemu. Ta zapora jest wyrazem naszej skuteczności, odpowiedzialności i przewidywalności”.
oprac. ba na podst. twitter.com
1 komentarz
Dariusz
28 grudnia 2022 o 19:44Co taki płot da….Nie lepiej było wybudować kanał wodny ze skałami plus druty kolczaste podłączone pod prąd…Przecież ten płot to jest dla dorosłych dzieci i sforsować go można większym sprzętem a tu chodzi o to żeby zapora była zapora od wszystkiego i dawanie przeciwnikowi do myślenia że trzeba zrezygnować z obalenia tego.Wezmy przykład z chistori gdzie budowano mury ze skał i kamieni plus wysokie skarpy,to dla przeciwnika twierdza do zdobycia bez szans…