Były kanclerz Niemiec i były szef rady dyrektorów Rosniefti Gerhard Schröder, pozostający w przyjaznych stosunkach z Putinem, poinformował o zamierzeniach Rosji wobec Ukrainy. Jego wypowiedź przytoczyła gazeta „Stern”.
Schröder powiedział, że „Kreml chce znaleźć rozwiązanie w drodze negocjacji” i jest to „dobra wiadomość”.
„Pierwszym sukcesem jest umowa zbożowa, która może być stopniowo rozszerzona na zawieszenie broni” – powiedział.
Zauważył też, że rozwiązanie statusu okupowanego przez Rosję Krymu może rzekomo nastąpić z czasem – „może nie za 99 lat, jak w przypadku Hongkongu, ale w następnym pokoleniu”.
Uważa też, że alternatywą dla członkostwa w NATO dla Ukrainy „może być neutralność militarna, jak Austrii”.
Schröder zauważył również, że dla Donbasu „konieczne jest znalezienie rozwiązania opartego na szwajcarskim modelu kantonalnym”.
Schröder, który kierował niemieckim rządem w latach 1998-2005, przez lata był krytykowany za pracę w rosyjskich spółkach państwowych i przyjaźń z Putinem.
Na tle wojny na pełną skalę rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie presja na niego wzrosła. Pod koniec maja Schröder został pozbawiony w Niemczech niektórych przywilejów, którymi cieszył się jako były kanclerz. Zamknięte zostało jego biuro, którego koszty osobowe w samym 2021 roku wyniosły ponad 400 tys. euro ze skarbu państwa. Jednak 78-letni polityk nadal ma prawo do ochrony osobistej i emerytury.
Po tym Schröder postanowił zrezygnować ze stanowiska w Rosniefti, a później ogłosił, że nie przyjmie oferty wstąpienia do zarządu rosyjskiego monopolisty gazowego Gazpromu.
Jednak według „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Schröder chce pozostać w kontakcie z Putinem, pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Były kanclerz powiedział, że nie wierzy w zbrojne zakończenie wojny i jest niechętny dostawom broni na Ukrainę.
SPD rozważa teraz wydalenie Schrödera z partii. Oczekuje się, że decyzja w tej sprawie nastąpi w ciągu najbliższych trzech tygodni.
10 lipca Schröder powiedział, że nie uważa za konieczne zerwania kontaktów z Putinem.
26 lipca 2022 r. Schröder spotkał się w Moskwie z Putinem.
Opr. TB, https://www.stern.de/
1 komentarz
Kocur
3 sierpnia 2022 o 14:58Zawieszenie broni, czyli zamrożenie konfliktu, nie jest to dobra opcja dla UA. Zapewne putler zechce odbudować swój potencjał, by w przyszłości pod byle pretekstem wznowić zbrodniczą działalność. Tylko jedna opcja jest możliwa-musi teraz porządnie oberwać, co by na przyszłość nie miał w głowie szalonych i głupich pomysłów. On nie rozumie pojęcia negocjacji, że nie wspomnę o dyplomacji. Tylko (mówiąc obcesowo) lanie w pysk może go przekonać.