Specjalizujący się w informacjach poufnych kanał w Telegramie „Generał KGB” ujawnia szczegóły „wielkiej transakcji” między reżimem Łukaszenki a nową administracją USA.
Głównym punktem porozumienia będzie uwolnienie wszystkich więźniów politycznych w zamian za zniesienie sankcji wobec Bieławii, Bielariskalii i Naftana.
Plan uwolnienia więźniów białoruskiego reżimu, według źródeł kanału Telegram, będzie realizowany w czterech etapach.
„Wszyscy kandydaci są przydzielani do odpowiednich kolejek. Proces będzie ciągły, zgodnie z zasadą „krok – w zamian za krok” i zakończy się formułą „wszyscy za wszystko” – czytamy w publikacji.
Po drugie, według „Generała KGB”, Aleksander Łukaszenka obiecał nie umieszczać nowych baz wojskowych Rosji na swoim terytorium, a także „zmniejszyć poziom ćwiczeń »Zachód 2025« do akceptowalnych limitów z gwarancjami powrotu rosyjskich żołnierzy z powrotem do Rosji na koniec.
Po trzecie, strona białoruska gwarantuje „nigdy więcej nie udostępniać terytorium do agresji państwom trzecim”.
Po czwarte, strony zgodziły się przywrócić stosunki dyplomatyczne.
„Wszystkie warunki zostały zaoferowane USA w zamian za patronat w procesie tworzenia nowej architektury bezpieczeństwa”, zauważa publikacja.
Jak pisze „Generał KGB”, „Ukraina wkrótce weźmie udział w procesie tajnych opcjonalnych negocjacji w sprawie Białorusi”, a „Łukaszenka bardzo aktywnie próbuje narzucić Ukrainie swoje gwarancje bezpieczeństwa na zasadzie wzajemności w zamian za powojenną współpracę”.
„Łukaszenka jest bardzo entuzjastyczny i w podniosłym nastroju. Zakładamy, że jego działania są w jakiś sposób skoordynowane z Kremlem” – czytamy w publikacji.
Jak donosi portal UDF, powołując się na The New York Times, uwolnienie w minionym tygodniu obywatela USA i dwóch białoruskich więźniów politycznych może być pierwszym krokiem w kierunku porozumienia na dużą skalę między Waszyngtonem a Mińskiem.
Strony omówiły tę kwestię podczas wizyty w Mińsku zastępcy sekretarza stanu USA ds. Europy Chrisa Smitha.
W ten sposób, zauważa The New York Times, Waszyngton próbuje osiągnąć zmniejszenie wpływu Moskwy na Mińsk.
W ramach porozumienia, jak powiedział Smith w Wilnie, Łukaszenka może uwolnić wielu więźniów politycznych, w tym znanych. W zamian USA złagodzą sankcje wobec białoruskich banków i eksportu wyrobów potasowych.
Smith powiedział również, że zapytał Łukaszenkę, czy jest gotowy do zaprzestania represji, na co białoruski dyktator miał odpowiedzieć pozytywnie.
ba za udf/t.me/s/heneral_kgb
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!