Spółka zależna Gazpromu, która skupia się na wydobyciu ropy naftowej, spodziewa się rekordowo wysokiego wydobycia ropy i gazu w tym roku, wskazuje warsawinstitute.org. To głównie zasługa wracającego do normy popytu oraz łagodzenia ograniczeń przyjętych w ramach OPEC+.
Gazpromnieft jest trzecim pod względem wielkości wydobycia producentem ropy w Rosji. W komunikacie towarzyszącym publikacji wyników finansowych i operacyjnych spółki za pierwsze trzy kwartały 2021 roku dyrektor generalny Aleksandr Diukow przewiduje, że w całym bieżącym roku Gazpromnieft przekroczy – po raz pierwszy w historii – 100 mln ton ekwiwalentu ropy.
Spółka oczekuje też jeszcze większego wzrostu w 2022 roku. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku produkcja ropy naftowej i gazu ziemnego Gazpromnieftu, w tym w spółkach joint venture, gdzie firma ma udziały, wzrosła o 2,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku, osiągając poziom 74,1 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej.
Wzrost ten był spowodowany zwiększeniem produkcji w nowych projektach, oddaniem do użytku pola Tazowskoje w czerwcu 2021 roku oraz uruchomieniem zintegrowanego kompleksu przetwarzania gazu na polu Wostoczno-Messojachskoje. Gazpromnieft początkowo zamierzał osiągnąć 100 mln ton produkcji ekwiwalentu ropy naftowej w 2020 roku. Jednak spadek popytu i cen ropy naftowej, który doprowadził do ograniczenia wspólnej produkcji przez grupę OPEC+ – której Rosja jest kluczowym członkiem – opóźnił niektóre plany rozwojowe i inwestycje spółki.
Gazpromnieft spodziewa się, że w 2022 roku inwestycje spółki wzrosną o ponad 10 procent w porównaniu z rokiem 2021 i przekroczą 6,8 mld dolarów. W sierpniu 2021 roku, kiedy OPEC+ zaczął łagodzić cięcia produkcji o 400 tys. baryłek dziennie (bpd) każdego miesiąca, Gazpromnieft zapowiedział, że będzie w stanie szybko zwiększyć produkcję ropy naftowej. Spółka posiada wiele szybów naftowych, na których zmniejszyła wydobycie z powodu limitów produkcyjnych OPEC+.
Ponadto, niektóre szyby naftowe nie pracują od ubiegłego roku. Gazpromnieft w 95,68% należy do Gazpromu. Pozostałe 4,32% akcji znajduje się w wolnym obrocie. Prezesem zarządu i dyrektorem generalnym spółki jest Aleksandr Diukow, przewodniczącym rady dyrektorów Aleksiej Miller (prezes Gazpromu).
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!