Rosyjskie wojska ćwiczyły użycie taktycznej broni nuklearnej w hipotetycznym konflikcie z jednym z największych światowych mocarstw, wynika z dokumentów, które wyciekły do prasy i zawierają scenariusze przygotowań do chińskiej inwazji, donosi Financial Times. Tajne dokumenty, które znalazły się w posiadaniu dziennikarzy, opisują próg użycia taktycznej broni jądrowej przez Rosję. Jest on niższy, niż Rosja kiedykolwiek publicznie przyznała.
Próg definiuje się jako zbiór czynników, w których straty wojsk rosyjskich „nieodwracalnie spowodują, że nie będą one w stanie powstrzymać głównej agresji wroga”, co stanowi „sytuację krytyczną dla bezpieczeństwa państwa rosyjskiego”.
Inne możliwe warunki deniniujące próg użycia taktycznej broni nuklearnej przez Rosję to: zniszczenie 20% strategicznych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi, 30% atomowych okrętów podwodnych, trzech lub więcej krążowników, trzech lotnisk lub jednoczesne zniszczenie głównych i rezerwowych przybrzeżnych stanowisk dowodzenia.
Kreml zakłada, że rosyjska armia będzie w stanie za pomocą taktycznej broni nuklearnej rozwiązać szeroki zakres zadań, w tym „odstraszania państw od agresji […] lub eskalacji konfliktów zbrojnych”, „tłumienia agresji”, zapobiegania utracie terytorium oraz „zwiększanie efektywności” wojskowej marynarki wojennej Rosji.
Dokumenty, w posiadanie których weszły media, obejmują 29 tajnych rosyjskich akt wojskowych opracowanych w latach 2008-2014, pisze portal nv.ua powołując się na Financial Times. Wśród nich znajdują się scenariusze gier wojennych i prezentacje dla oficerów marynarki wojennej omawiające zasady pracy nad użyciem broni jądrowej.
Po raz pierwszy widzimy takie dokumenty w domenie publicznej – cytuje portal Alexandra Gabujewa, dyrektora Centrum Rosyjsko-Eurazjatyckiego Carnegie w Berlinie.
Chociaż dokumenty pochodzą sprzed ponad dekady, eksperci twierdzą, że są one nadal istotne dla współczesnej rosyjskiej doktryny wojskowej.
Gazeta wskazuje, że plany obronne ujawniają głęboko zakorzenioną wśród rosyjskich sił bezpieczeństwa, podejrzliwość wobec Chin. I to nawet po tym, jak rosyjski dyktator zaczął pogłębiać sojusz z Pekinem, który już w 2001 roku obejmował porozumienie o zakazie pierwszego uderzenia jądrowego.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!