W obwodzie irkuckim FSB przy wsparciu funkcjonariuszy OMON-u zatrzymała dwóch mieszkańców podejrzanych o rehabilitację nazizmu. Powodem było wykorzystanie przez nich zdjęcia radzieckiego generała Andrieja Własowa na stronie internetowej akcji „Nieśmiertelny pułk”. Własow współpracował z reżimem nazistowskim, za co został zdegradowany i stracony w Moskwie w 1946 roku.
Film z zatrzymania jednego z podejrzanych został zamieszczony na stronie internetowej Komitetu Śledczego FR. Urząd poinformował, że wszczął śledztwo na podstawie materiałów FSB. Jeden z podejrzanych ma 17 lat, drugi 32 lata, ich nazwiska nie zostały wymienione.
Zarzuca się im, że planowali „zaprzeczyć zbrodniom zidentyfikowanym przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze” (Własow i jego kolaborująca Rosyjska Armia Wyzwoleńcza nie byli tam sądzeni).
W drugim filmie, opublikowanym na anonimowym koncie w Telegramie, zostało utrwalone zatrzymanie jednego z podejrzanych przez OMON. Mówi on do kamery, że żartował i „popełnił lekkomyślny czyn, umieszczając „zdrajcę” w „Nieśmiertelnym pułku”. Podczas filmowania z przeszukania mieszkania podejrzanego kamerzysta zatrzymał ujęcie na zdjęciu neonazisty Maksyma Marcinkiewicza.
Przypomnijmy, „Nieśmiertelny pułk” to akcja upamiętniająca weteranów drugiej wojny światowej, których zdjęcia niosą uczestnicy okolicznościowych pochodów. W 2020 roku wydarzenia odbywały się online z powodu pandemii koronawirusa. W kilku regionach Rosji wszczęto śledztwa w sprawie rehabilitacji nazizmu z powodu umieszczenia zdjęć przywódców nazistowskich Niemiec i rosyjskich kolaborantów na portalach związanych z akcją.
6 listopada 2020 r. mieszkaniec obwodu permskiego, Danił Szestakow, został skazany na prace poprawcze za przesłanie na jeden z takich portali zdjęcia Własowa. Nie przyznał się do winy, mówiąc, że chciał pokazać zasługi generała Własowa podczas służby w Armii Czerwonej, w szczególności w obronie Moskwy. W 1941 r. Własow dowodził 20. Armią, która odegrała ważną rolę w sowieckiej kontrofensywie w obronie stolicy.
Opr. TB, https://www.svoboda.org/, https://irk.sledcom.ru/news/item/1563155/
fot. Bundesarchiv
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!