Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Norwegii Jonas Gahr Støre podpisali porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i długoterminowym wsparciu. Jak poinformowała służba prasowa Kancelarii prezydenta Ukrainy, dokument podpisano dzisiaj w Sztokholmie.
Porozumienie przewiduje, że w tym roku Norwegia przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości co najmniej 13,5 mld koron norweskich (ok. 1,2 mld euro). Łącznie Norwegia przeznaczyła na lata 2023-2027, na wieloletni tzw. program Nansena, wsparcie dla Ukrainy w wysokości prawie 6,4 mld euro. Norweskie wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane przez cały okres obowiązywania umowy.
Zaznacza się, że Norwegia wraz ze swoimi sojusznikami pomoże Ukrainie rozwijać zdolności w zakresie nowoczesnych samolotów bojowych i zadeklarowała już wyraźną gotowość do przekazania myśliwców F-16.
Ponadto Oslo wniesie znaczący wkład w rozwój zdolności morskich na Morzach Czarnym i Azowskim, będzie w dalszym ciągu dostarczać systemy NASAMS i sprzęt do nich oraz będzie szkolić specjalistów.
„Ukraina i Norwegia będą działać na rzecz pogłębienia współpracy obronno-przemysłowej. Pozamilitarne bloki porozumienia dotyczą wsparcia ukraińskiej formuły pokojowej, sankcji, odszkodowań za straty, postawienia agresora przed wymiarem sprawiedliwości, a także pomocy w ożywieniu gospodarczym, humanitarnego rozminowywania, ochronie infrastruktury krytycznej i zwalczaniu rosyjskiej propagandy. Norweskie szpitale będą nadal udzielać pomocy Ukraińcom. Norwegia jest głęboko przekonana, że przyszłość Ukrainy i jej obywateli leży we wspólnocie euroatlantyckiej” – czytamy w komunikacie.
Przypomnijmy, że dzisiaj Ukraina zawarła podobne porozumienia ze Szwecją i Islandią.
W latach 2024-2026 Szwecja zapewni Ukrainie pomoc wojskową o wartości 75 mld koron szwedzkich (ok. 6,5 mld euro), czyli około 2,2 miliarda euro rocznie. Wysokość pomocy będzie wzrastać w ciągu dziesięcioletniego okresu ważności dokumentu.
Z kolei Islandia zobowiązała się do zapewnienia Ukrainie wszechstronnego i długoterminowego wsparcia gospodarczego, humanitarnego i obronnego, a także do promowania jej przyszłego członkostwa w UE i NATO.
Norwegia jest 15. krajem, z którym Ukraina zawarła dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie zgodnie z postanowieniami Deklaracji Wileńskiej G7. Wcześniej Ukraina podpisała dokumenty z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią, Belgią, Portugalią, Szwecją i Islandią.
Opr. TB, president.gov.ua
1 komentarz
Sam
31 maja 2024 o 21:20Brawo, niszczyć ruSSką zgniliznę!