Unia Europejska będzie kontynuować politykę „zaangażowania i krytycznego dialogu” wobec Mińska. W czwartek 19 kwietnia Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji na Białorusi. Europarlamentarzyści wzywają władze tego kraju do „rozpoczęcia konstruktywnego i otwartego dialogu z opozycją demokratyczną i społeczeństwem obywatelskim” oraz uwolnienia i rehabilitacji więźniów politycznych.
Posłowie europejscy przyjęli dokument, który stwierdza, że pomimo apeli, zaleceń OBWE ODIHR oraz Komisji Weneckiej Rady Europy, Mińsk nie wziął pod uwagę ich rekomendacji przy organizowaniu „wyborów” lokalnych w 2018 roku. Europosłowie wezwali do natychmiastowego wznowienia prac nad ogólną reformą systemu wyborczego.
Rezolucja wyraża min. ubolewanie z powodu prześladowań niezależnych dziennikarzy i niezależnych mediów na Białorusi, a jako przykład wskazuje blokowanie portalu informacyjnego Charter97.org, i pobicie dziennikarza kanału telewizyjnego Biełsat Andreja Kozieła. Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego zniesienia blokady strony Charter97.org i zaniechania środków zagrażających wolności słowa.
Europarlamentarzyści przyjęli rezolucję tego samego dnia, w którym deputowani białoruscy zatwierdzili poprawki do ustawy o środkach masowego przekazu. Przypomnijmy, że nakładają one jeszcze większy kaganiec na media niezależne, wymuszają autocenzurę, i według komentatorów, ostatecznie oddają społeczeństwo pod wpływy „ruskiego miru”.
Europosłowie wskazują w rezolucji na przeszkody czynione przez władzę przedstawicielom opozycji demokratycznej, krytykują odmowę rejestracji, a co za tym idzie legalnej działalności partii opozycyjnych.
Ubolewają nad nieuzasadnioną i nieproporcjonalną reakcją władz białoruskich na próbę zorganizowania przez opozycję demonstracji z okazji Dnia Wolności 25 marca 2018 roku, kiedy do aresztów trafiło kilkudziesięciu działaczy, w tym liderów opozycji.
Posłowie podkreślają, że „każdy krok do tyłu poczyniony przez reżim w dziedzinie demokracji i poszanowania podstawowych wolności, w tym wzrost liczby więźniów politycznych, powinny automatycznie spotykać się ze stanowczą reakcją Unii Europejskiej i wpływać na jej stosunki z Białorusią”.
Parlament Europejski ponownie zażądał uwolnienia działaczy społeczeństwa obywatelskiego Michaiła Żemczużnego i Dmitrija Polijenko, którzy zostali uwięzieni z powodów politycznych, a także rehabilitacji wszystkich byłych więźniów politycznych i przywrócenia im praw obywatelskich i politycznych.
Rezolucja wzywa władze białoruskie do zapewnienia poszanowania zasad demokracji, praw człowieka i podstawowych wolności, a także uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
Parlament Europejski nalega, aby Białoruś przyjęła moratorium na wykonywanie kary śmierci, jako pierwszy krok ku jej całkowitego zniesienia.
Posłowie zaapelowali do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EVS) i Komisji Europejskiej (KE), aby kontynuowały wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i podkreślają znaczenie pomocy niezależnych źródeł informacji dla białoruskiego społeczeństwa, w szczególności, stacji radiowych, telewizji i portali internetowych nadających w języku białoruskim z zagranicy.
Parlament Europejski uznaje dialog sektorowy między UE a Białorusią na poziomie technicznym w takich dziedzinach, jak reforma gospodarcza, efektywne wykorzystanie zasobów, gospodarka ekologiczna i ochrona środowiska. Jednocześnie oczekuje od instytucji europejskich nadania specjalnego priorytetu bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie, w celu zapewnienia pełnej zgodności z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa jądrowego.
Posłowie wyrazili zainteresowanie oczekiwanym zakończeniem negocjacji między UE a Białorusią w sprawie priorytetów partnerstwa, co pozwoli zwiększyć przestrzeń dla współpracy dwustronnej z korzyścią dla obywateli obu stron i otworzy Białorusi dostęp do wsparcia finansowego i większej współpracy z UE, z zastrzeżeniem , że Mińsk zastosuje się do rekomendacji dot. demokratyzacji i transparentności, a priorytetem będzie pełna reforma systemu wyborczego.
Kresy24.pl/charter97.org/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!