Podczas wczorajszego szczytu Rady Europejskiej zwołanego w związku z naruszeniem przez Rosję suwerenności i integralności Ukrainy Unia wezwała do natychmiastowego wycofania sił rosyjskich do miejsc stałej dyslokacji, zgodnie z obowiązującymi traktatami.
Ponadto UE zwiesiła negocjacje z Rosją w sprawie zniesienia wiz i umowy o partnerstwie i wezwano Rosję do wpuszczenia obserwatorów międzynarodowych. Decyzja o ogłoszeniu referendum ws statusu Krymu została uznana za nielegalną. Rada Europejska wsparła też decyzję państw G7 i instytucji unijnych o zawieszeniu udziału w pracach przygotowawczych do szczytu G8 i uznała, że do rozwiązania obecnych problemów konieczne są bezpośrednie rozmowy między Rosją a Ukrainą, które muszą rozpocząć się w ciągu najbliższych dni.
Jeśli Rosja nie wycofa swoich żołnierzy do baz i nie rozpocznie bezpośrednich negocjacji z Ukrainą, Unia podejmie kolejne działania, w tym nałoży restrykcje wizowe i zamrozi środki finansowe w europejskich bankach. Jeśli nie dojdzie do rozmów – podejmie dalsze kroki, w tym nałoży zakazy podróżowania, zamrozi środki finansowe i odwoła szczyt Unia – Rosja. Wszelkie działania Rosji prowadzące do destabilizacji sytuacji na Ukrainie będą prowadzić do daleko idących konsekwencji dla relacji między Rosją a UE i państwami członkowskimi w obszarach związanych ze współpracą gospodarczą (sankcje ekonomiczne, choć słowo sankcje nie padło).
Unia pochwaliła odwagę i powściągliwość, jaką w ostatnich miesiącach i tygodniach wykazali się Ukraińcy, podtrzymała zobowiązanie do podpisania układu o stowarzyszeniu i pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu (DCFTA) oraz zapowiedziała, że „w najbliższym czasie” dojdzie do podpisania wszystkich rozdziałów związanych ze współpracą polityczną. Wezwała też Ukrainę do pilnego rozpoczęcia reform strukturalnych, w tym walki z korupcją, i zwiększenie transparentności.
Jednostronnie Unia przyjmie założenia, które pozwolą Ukrainie korzystać z DCFTA, czyli zmniejszy cła i otworzy kontyngenty taryfowe poprzez tzw. autonomiczne środki handlowe. Zobowiązuje się dostarczyć wsparcie finansowe, w tym środki, które ogłosiła Komisja Europejska. Wprowadzi liberalizację procesów wizowych zgodnie z Planem działania na rzecz liberalizacji wizowej. Jest gotowa do wsparcia Ukrainy w zabezpieczaniu dostaw energii poprzez dalszą dywersyfikację, zwiększenie efektywności energetycznej, i skuteczne połączenia międzysystemowe w UE. Dla uruchomienia pomocy z UE kluczowe będzie wsparcie z MFW (co oznacza, choć nie jest to napisane wprost: najpierw reformy, potem wsparcie z MFW, a dopiero potem z UE).
Podczas wczorajszego szczytu Rady Europejskiej podtrzymana została ponadto chęć podpisania umów stowarzyszeniowych z Gruzją i Mołdową, które były parafowane na szczycie w Wilnie, do końca sierpnia tego roku.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!