Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ogłosiła decyzję w sprawie dopuszczalności i merytorycznej oceny w sprawie „Ukraina i Holandia przeciwko Rosji”, w której uwzględniła niemal wszystkie skargi ukraińskiego rządu złożone przeciwko Rosji. Poinformowało o tym Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy na portalu społecznościowym Facebook.
„Ta decyzja ETPC jest bezprecedensowa i można ją już uznać za jedną z najważniejszych w praktyce orzekania w sprawach międzypaństwowych” – czytamy w komunikacie.
Trybunał nie tylko potwierdził systemowe i masowe naruszenia praw człowieka popełnione przez Rosję od 2014 roku na okupowanych terytoriach Ukrainy i podczas pełnej agresji, ale także nakreślił szerszy kontekst prawny. Tym samym ETPC uznał, że Rosja prowadzi celową kampanię mającą na celu zniszczenie państwa ukraińskiego jako podmiotu prawa międzynarodowego.
Trybunał podkreślił również, że agresja Federacji Rosyjskiej nie ogranicza się do Ukrainy, ale jest globalnym zagrożeniem, które podważa samą ideę współistnienia państw na płaszczyźnie prawnej.
„Rosja demonstruje wrogość wobec innych państw członkowskich Rady Europy. Trybunał wskazał na niezgodność obecnego reżimu rosyjskiego z celami, wartościami i fundamentalnymi zasadami Rady Europy” – czytamy w komunikacie.
Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało też, że w ciągu ponad 10 lat pracy nad tą sprawą zebrało i przedłożyło ETPC szeroki wachlarz dowodów.
„Dzięki tej tytanicznej pracy Ukraina osiągnęła dziś wynik, który bez przesady można nazwać zwycięstwem na arenie międzynarodowej i kolejnym znaczącym krokiem w kierunku zapewnienia wszechstronnej odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej” – czytamy w komunikacie.
Przypomnijmy, Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpoczął rozprawy w sprawie Ukraina i Holandia przeciwko Federacji Rosyjskiej w styczniu 2022 r. Od początku miały dotyczyć trzech skarg dotyczących naruszeń praw człowieka w częściach obwodów donieckiego i ługańskiego okupowanych przez Rosję: naruszeń praw człowieka we wschodniej Ukrainie, uprowadzeń sierot oraz zestrzelenia samolotu pasażerskiego MH-17 linii Malaysia Airlines w lipcu 2014 roku. Celem wniosku międzypaństwowego było ustalenie systemowych masowych naruszeń praw człowieka, a także potwierdzenie faktu okupacji części terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego przez Rosję.
W styczniu 2023 roku ETPC wniósł o rozpatrzenie sprawy co do istoty. Następnie sąd ogłosił decyzję o dopuszczalności sprawy międzypaństwowej „Ukraina i Holandia przeciwko Rosji”.
Wówczas prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zauważył, że była to tymczasowa decyzja prawna, ale dzięki niej „staliśmy się bliżej dnia, w którym Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za agresję”.
Opr. TB, facebook.com/minjust.official
1 komentarz
Kpinasputina
10 lipca 2025 o 07:23Siedzi putin na złotym sedesie i myśli, czy znów go zbrukać, czy już pora go sprzedać.