Obywatele „państw trzecich” będą mogli teraz wjechać lub pozostać w Estonii w celu podjęcia pracy lub nauki. Reforma ustawy o cudzoziemcach wprowadzona w maju wymagała od obywateli „państw trzecich” pozostających aktualnie bez pracy opuszczenia kraju bez względu na to, czy mieli oni zezwolenie na pobyt czasowy.
Zmiana w dotychczasowej polityce Estonii w sprawie imigrantów i migrantów nadchodzi, gdy rząd staje w obliczu presji na rozwiązanie problemów związanych z niedoborem rąk do pracy, szczególnie w rolnictwie w nadchodzącym sezonie żniw.
Zgodnie z poniedziałkową umową w sprawie pracowników to na pracodawcy spoczywać będzie obowiązek zorganizowania transportu, badań na koronawirusa i zakwaterowania pracowników z „krajów trzecich” – czyli spoza UE. Obejmuje to 14-dniowy obowiązkowy okres kwarantanny po przybyciu do Estonii, w przypadku osób przybywających z krajów, w których wskaźnik zakażeń przekracza 16 zgłoszonych przypadków koronawirusa na 100 000 mieszkańców, w ciągu ostatnich 14 dni.
Dalsze zmiany obejmują wymóg, aby pracownicy sezonowi, na przykład w rolnictwie, opuścili kraj po sześciu miesiącach zamiast poprzednich dziewięciu, z zakazem ponownego wjazdu na kolejne sześć miesięcy.
Dwie partie opozycyjne – Reforma i Partia Socjaldemokratyczna zaproponowały przedłużenie pozwoleń na pracę do końca roku, co koalicja określała jako „krótkowzroczne”.
Konkretnymi dowodami na brak siły roboczej były skargi od producentów truskawek, których plony zgniły na polach przez brak wystarczającej liczby pracowników.
Rferl.org Oprac MK
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!