W dniach 5–6 czerwca br. dyplomatyczną wizytę na Ukrainie odbył wysłannik Watykanu kardynał Matteo Zuppi; Papież Franciszek powierzył mu misję, której celem miało być „złagodzenie napięć w konflikcie na Ukrainie w nadziei na uruchomienie procesów pokojowych”. W tej chwili papieski wysłannik realizuje drugi etap misji – w Moskwie.
Kardynał Matteo Zuppi, wypełniając misję „szukanie dróg do uruchomienia procesów pokojowych”, we wtorek 6 czerwca spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim, a następnie w kijowskim Centrum Ochrony Praw Dzieci rozmawiał z ukraińskim rzecznikiem praw człowieka, Dmytrem Łubincem.
68-letni włoski duchowny Matteo Maria Zuppi, w latach 2012–2015 biskup pomocniczy rzymski, od roku 2015 arcybiskup metropolita boloński, mianowany przez Papieża Franciszka w roku 2019 kardynałem, od 2022 roku jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch. Co ciekawe kard. Zuppi nie ma nic wspólnego z watykańską dyplomacją, zaś jego misja „została podjęta w porozumieniu z watykańskim sekretariatem stanu” i udał się do Kijowa jako wysłannik Ojca Świętego – jak informowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
W programie drugiego etapu pokojowej misji papieskiego wysłannika znajduje się dzisiaj po południu celebracja Mszy Świętej w moskiewskiej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Oczekuje się, że spotkania w patriarchacie najprawdopodobniej z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, odbędą się jutro rano, natomiast spotkania na Kremlu są zaplanowane od dziś do jutra, zwłaszcza w celu omówienia kwestii ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji.
„Teraz zobaczymy, jakie są możliwości. Drugi etap jest [misji dyplomatycznej] zaplanowany. Oczywiście chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc pragnieniom pokoju. Z pewnością wszystkie spotkania, są jak sieć, w której budowaniu trzeba mieć dużo cierpliwości. Papież łączy w swych działaniach: cierpliwość i poczucie pilności [przedmiotu naszych starań], ponieważ każdy dzień, który mija, oznacza tyle cierpienia, oznacza śmierć, oznacza pogłębienie kryzysu. Tak ważne jest więc to poczucie pilności, ale także cierpliwość w tak wielu spotkaniach, w tym wątku, jaki musi być wprowadzony, któremu trzeba pomóc i który trzeba zbudować, a który popycha do rozwiązania konfliktów”
– powiedział kardynał Mateo Zuppi.
Zaznaczono, że program pobytu kard. Zuppiego i towarzyszącego jemu urzędnika Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ma charakter poufny.
RES na podst. PAP; ANSA; Radio Watykańskie
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!