Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) osiągnął swój cel, jakim jest zainwestowanie 3 miliardów euro w realne sektory gospodarki Ukrainy w latach 2022-2023, aby ograniczyć negatywne skutki wojny rozpętanej przez Rosję. Wynika to z komunikatu prasowego banku.
Rada Gubernatorów EBOR zgodziła się pracować nad podwyższeniem kapitału o 3–5 miliardów euro do końca roku, aby zapewnić Ukrainie maksymalne wsparcie w czasie wojny i na etapie odbudowy. Jeżeli podwyżka zostanie zatwierdzona, EBOR może dysponować dodatkowymi środkami na inwestycje.
Należy zauważyć, że wsparcie sektora prywatnego i handlu to priorytetowe obszary inwestycji EBOR na Ukrainie w czasie wojny. W ramach Programu Ułatwień w Handlu Bank wsparł operacje handlowe o wartości około 800 mln euro, a także ponad 700 mln euro nowych kredytów dla gmin i firm prywatnych.
Kolejnym priorytetowym kierunkiem jest wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. Bank przekazał 520 mln euro na wsparcie płynności Ukrenergo, pod warunkiem wdrożenia reform rynkowych. EBOR przekazał spółce energetycznej Naftogaz 300 mln euro. Ponadto Bank podpisał Memorandum w sprawie przekazania 600 mln EUR na rzecz Ukrenergo, Naftogazu i Ukrhydroenergo podczas Konferencji Odbudowy Ukrainy.
EBOR podpisał także umowy pożyczki na łączną kwotę 250 mln euro z Ukrzaliznycją na wsparcie spółki i modernizację połączenia kolejowego pomiędzy Ukrainą a Unią Europejska. Bank pomaga Ukrainie w poprawie stanu szlaków drogowych i kolejowych dla eksportu i importu towarów.
W obszarze bezpieczeństwa żywnościowego EBOR skupił się na wsparciu eksportu zbóż, a także zapewnieniu finansowania na wszystkich poziomach łańcucha żywnościowego.
Podkreśla się, że oprócz finansowania EBOR w dalszym ciągu wspiera reformy na Ukrainie, co ma kluczowe znaczenie nie tylko dla dalszego przyciągania inwestycji z sektora prywatnego, ale także dla dalszego postępu w realizacji aspiracji Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej.
RTR na podst. Ukrinform
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!