Deklarowanym celem współfinansowanego przez polskie MSZ projektu jest pogłębienie wiedzy ukraińskich dziennikarzy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych z Ukrainy na temat Polski oraz stosunków polsko-ukraińskich, ze szczególnym uwzględnieniem relacji społecznych na terenach pogranicza.
Efektem projektu dla osób związanych z mediami na Ukrainie ma być pogłębienie warsztatu dziennikarskiego i pojawienie się tekstów ukazujących pozytywny wymiar relacji polsko-ukraińskich.
Z kolei przedstawiciele ukraińskich organizacji pozarządowych mają uzyskać informacje, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w opracowywaniu projektów we współpracy z polskimi NGO, co – według zamierzeń projektu – powinno zwiększyć potencjał polskich i ukraińskich organizacji w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na współpracę międzynarodową państw sąsiadujących.
W ramach projektu „Znane i nieznane – wspólne dziedzictwo polsko-ukraińskiego pogranicza – jego wpływ na budowanie współczesnych więzi społecznych” zostaną przeprowadzone szkolenia w 6 blokach tematycznych: literatura, etnologia, socjologia, historia, polityka, historii sztuki polsko-ukraińskiego pogranicza.
Szkolenia mają wskazać postacie i wydarzenia w stosunkach polsko – ukraińskich, które mogą mieć pozytywny wpływ na wzmocnienie współpracy dwustronnej, pogłębienie dialogu międzykulturowego oraz działań na rzecz wzajemnego szacunku i zrozumienia, ze szczególnym uwzględnieniem społeczeństw pogranicza.
Szkolenia odbędą się w dniach 17-22 września 2017 r. w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz we Lwowie. Zostaną przeprowadzone w języku ukraińskim oraz w języku polskim.
Organizatorem współfinansowanego przez polskie MSZ projektu „Znane i nieznane – wspólne dziedzictwo polsko-ukraińskiego pogranicza – jego wpływ na budowanie współczesnych więzi społecznych” – Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent II Wymiar wschodni polskiej polityki zagranicznej 2017 jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
Kresy24.pl/pwsw.pl (HHG)
2 komentarzy
tagore
17 września 2017 o 12:13Ciekawy pretekst dla dokarmiania światłych ekspertów.
Doskonały pomysł na wyrzucanie pieniędzy w błoto.Te środki przeznaczone na działalność polskiej mniejszości na Ukrainie dały by o wiele większy efekt informacyjny.
Pafnucy
17 września 2017 o 17:46Gdyby te pieniądze co Polska inwestuje w tego banderowskiego trupa zostały zainwestowane w polską mniejszość, to polskość na kresach by kwitła. W kwestii ukazywania przez ukraińskie media relacji polsko-
upaińskich nikt nic nie zmieni dopóki nie zmieni się oficjalna linia państwa ukraińskiego. W ruskim świecie media piszą co chce władza lub to na co władza pozwala. W tym momencie polski MSZ wyrzuca pieniądze w błoto. Zresztą, to tyczy się także innych projektów i tzw reform na tej przerośniętej siczy zaporoskiej. Przekaz historyczny i polityczny jest jasny. Polska-okupant który mordował ukraińców. Wołyń to zemsta za „okupację” i ciemiężenie „narodu ukraińskiego”. dUPA to bohaterowie i wyzwoliciele spod władzy polskich panów. Akcja Wisła to kolejna zbrodnia na „narodzie ukraińskim”. Pomoc polska jest traktowana jako zapłata za krzywdy dlatego też nie ma z ich strony najmniejszego poczucia wdzięczności.