Do uszkodzenia kabla światłowodowego łączącego Finlandię ze Szwecją doszło w poniedziałek na odcinku lądowym w Finlandii
Specjaliści odkryli kolejne uszkodzenie kabla internetowego rozciągniętego po dnie Morza Bałtyckiego między Szwecją a Finlandią – podaje 3 grudnia portal Helsingin Sanomat.
Według publikacji usterkę odnotowano na lądzie na terytorium Finlandii.
Minister obrony cywilnej Szwecji Carl-Oskar Bohlin powiedział w komentarzu dla Aftonbladet, że fińska policja prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu. Według urzędnika jego okoliczności wskazują, że zerwanie kabla było prawdopodobnie spowodowane sabotażem.
Szwedzka Poczta potwierdza, że w kablu należącym do sieciowej spółki Global Connect w Finlandii doszło do dwóch awarii, a jego pracownicy zajmują się obecnie naprawą.
Menedżer ds. komunikacji Global Connect, Niklas Ekström, powiedział reporterom, że w poniedziałek awarie dotknęły około 6000 gospodarstw domowych w Finlandii, a 100 klientów biznesowych w poniedziałek w którymś momencie nie miało dostępu do Internetu.
18 listopada dyrektor techniczny litewskiej firmy telekomunikacyjnej Telia Andryus Šemeshkevičius poinformował, że kabel podmorski łączący Litwę ze Szwecją, biegnący po Morzu Bałtyckim, uległ uszkodzeniu.
Wkrótce fińskie władze zgłosiły uszkodzenie drugiego kabla podmorskiego, który biegnie przez Morze Bałtyckie między Finlandią a Niemcami.
19 listopada fińska gazeta Helsingin Sanomat poinformowała, że chiński statek Yi Peng 3 przepływał w pobliżu dwóch uszkodzonych kabli komunikacyjnych na Morzu Bałtyckim mniej więcej w czasie, gdy odkryto tam uszkodzenia.
CNN poinformowało, że do incydentów doszło kilka tygodni po ostrzeżeniu Stanów Zjednoczonych o wzmożonej aktywności wojskowej Rosji w pobliżu kluczowych kabli podmorskich.
ba za nv.ua
2 komentarzy
jacek.placek
5 grudnia 2024 o 09:17No co na to NATO ?
Logicznie było by odciąć Królewiec od prądu i mediów z Europy i pozamykac im granice .Niech do Rossji płyna wpław.
Sankcje
6 grudnia 2024 o 06:16Sankcje na rosje powinny być przyjmowane na okresy 5- lub 10-letnie, żeby nie mnożyć kosztów związanych ze zwoływaniem posiedzeń instytucji unijnych (diety, druk materiałów, prąd za oświetlenie sal, itd.).