W poniedziałek 12 grudnia 2022 roku, o godz. 18:30, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, z okazji 200. rocznicy śmierci Józefa Wybickiego, odbędzie się coroczny Konkurs Ortograficzny „Dyktando 2022” dla wszystkich chętnych. Autorką dyktanda jest doc. dr Kinga Geben z Uniwersytetu Wileńskiego.
Józef Wybicki herbu Rogala, którego postać ma upamiętnić „Dyktando 2022”, znany przede wszystkim jako autor „Mazurka Dąbrowskiego”, ale był też jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia – humanista, prawnik, pedagog, geograf, poseł, senator, szambelan królewski, działacz społeczny i polityczny, poeta, pisarz dramatyczny, a nawet autor oper.
Urodził się 29 września 1747 roku w Będominie, w rodzinie średniozamożnej szlachty kaszubskiej. Ojciec Poety – Piotr Wybicki był sądowym ziemskim mirachowskim, zaś matka Konstancja z Lniskich, córką sędziego ziemskiego mirachowskiego Jana Lniskiego herbu Ostoja.
Józef Wybicki uczył się w Kolegium Jezuickim w Starych Szkotach pod Gdańskiem, zaś w wieku 20 lat został posłem ziemi pomorskiej. W 1768 roku wygłosił protest przeciwko wtrącaniu się Rosji w wewnętrzne sprawy Polski, a następnie związał z Konfederacją Barską i jako jej emisariusz przebywał na dworze wiedeńskim i berlińskim. W 1771 roku wyjechał do Holandii, gdzie na Uniwersytecie w Leydzie studiował prawo i ekonomię. Powrócił do kraju po I rozbiorze, kiedy to Będomin znalazł się pod zaborem pruskim. Po śmierci żony wydzierżawił Będomin i osiadł w Poznaniu, gdzie zajmował się pracą pisarską.
Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, po jego upadku wyjechał do Paryża, gdzie starał się o utworzenie wojska polskiego u boku Francji. W lipcu 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1926 roku jest polskim hymnem narodowym.
W okresie Księstwa Warszawskiego Józef Wybicki był senatorem-wojewodą, w czasie Królestwa Kongresowego pełnił funkcję prezesa Sądu Najwyższego. Zmarł w Manieczkach 10 marca 1822 roku. Pochowany został w Brodnicy, a w sto lat później jego prochy przeniesiono na Skałkę do Poznania.
Kinga Geben, urodzona w Wilnie, jest absolwentką i doktorantką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie pracownikiem naukowo-dydaktycznym Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego. Jej dorobek naukowy obejmuje m.in. monografię „Świadomość i kompetencja językowa a warstwy leksykalne w idiolektach młodzieży polskiego pochodzenia na Wileńszczyźnie” (Warszawa 2003), podręcznik do języka polskiego dla szkół polskich na Litwie, skrypt „Kultura języka polskiego. Zmiany słownikowe w polszczyźnie mówionej na Litwie” (Wilno 2013) oraz kilkadziesiąt artykułów.
W Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2022” nie mogą uczestniczyć laureaci poprzednich zmagań. Zaś dla zwycięzców organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody:
- I miejsce – czytnik e-booków Kindle,
- II miejsce – głośnik mobilny JBL,
- III miejsce – powerbank Swissten (30000 mAh),
- dodatkowo każdy uczestnik otrzyma bilet do kina!
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”. Partnerzy: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, ORLEN Lietuva, Dom Kultury Polskiej w Wilnie.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!